Aktualności

Ludzie i wydarzenia

24lut2010

55 +

SENIORZY W AKCJI
Zaczęły się ferie. Czas odpoczynku, jednak ten odpoczynek nie dotyczy grupy teatralnej biorącej udział w realizacji projektu p.t. “Swojacy, czyli opowieści sąsiad ów zza miedzy”. Przez śnieżną zadymkę i głębokie zaspy dotarli do nas Alicja i Marek Ruczko z Olsztyna.
Marek to założyciel i lider Pracowni Działań Performatywnych działającej w Stowarzyszeniu “Tratwa” w Olsztynie. Swoje doświadczenie teatralne zdobywał w kraju i zagranicą m.in. jako: aktor-stażysta teatru New World Performance Laboratory (USA) i Teatro Yaaled (Włochy); stypendysta The Kosciuszko Foundation na University of Akron (USA), gdzie był asystentem reżysera Profesora Jamesa Slowiaka; uczestnik trzyletniego projektu teatralno-edukacyjnego “Gildia” prowadzonego przez New World Performance Laboratory; uczestnik oraz asystent wielu warsztatów teatralnych prowadzonych w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Reżyser spektakli i działań performatywnych, prowadzi autorskie warsztaty teatralne i muzyczne. Obecnie doktorant Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej, gdzie zajmuje się badaniem edukacyjnych aspektów działań performatywnych.
Alicja: magister sztuki, śpiewaczka, animator kultury. Reżyser, scenograf, twórca opracowań muzycznych, spektakli i koncertów m.in..: “Historia pewnej wodnicy”(Rożyńsk), “Ajele!”(Olsztyn), “Po drugiej stronie”(Elbląg), “Eksploracje głosowe”(Olsztyn), “Płomień - spotkanie z pieśnią”(Olsztyn). Uczestniczyła w licznych stażach dla aktorów, reżyserów i śpiewaków m.in. u Maud Robart, w grupie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards (Włochy, Polska, Rosja). Brała udział w projekcie teatralno-edukacyjnym “Gildia”. Swoje poszukiwania od wielu lat prowadzi w obszarze teatru i form związanych z kulturą tradycyjną. Obecnie prowadzi autorskie warsztaty emisji i eksploracji głosu oraz jest liderem grupy Albedo Ansambl działającej w Stowarzyszeniu “Tratwa” w Olsztynie.

Zaczęły się zajęcia. Codziennie przez 6 dni po 5 godzin. Tematy zajęć były przeplatane: świadomość ruchu, praca z ciałem, praca z wyobraźnią, przestrzenią, praca z partnerem, etiudy na zadany temat, praca z pamięcią, praca z głosem (emisja). Koniec spotkań (piątek i sobota) to praca nad zaprojektowaniem scenografii do naszych miniatur teatralnych - powstały szkice i wykaz rekwizytów. Każdy dzień zaczynał się godzinną rozgrzewką - w czasie której zmieniane były t-shirty, bo już po półgodzinnej rozgrzewce były mokre! Następnie każdy z uczestników warsztatów dostawał temat etiudy n.p. “jedna z ośmiu czynności - czyli praca z wyobraźnią”. Ćwiczenia te miały na celu, i cel ten osiągnęły, pokonanie nieśmiałości towarzyszącej zwykle aktorowi-amatorowi. Kolejne ćwiczenia nauczyły “aktorów” pokonywania przestrzeni, zaufania do kolegi “aktora”. Uświadomiły co to jest dynamika i cisza na scenie. Ćwiczenia emisyjne (prowadziła je Ala) były bardzo ciekawe! Dlaczego? Bowiem okazało się, że głos może być wydobywany z różnych części naszego ciała - to są wibracje. Efektem tych ćwiczeń było wielogłosowe “kantare”, kołysanki “Summertime”. I tak przez 4 dni zmagania z własnym ciałem, głosem i nieśmiałością zaowocowały dwoma etiudami teatralnymi p.t. “Klasa” i “Cyganki”.
Należy wspomnieć, że w czasie przerw w zajęciach współpracujące z nami panie z Nieformalnej Grupy Kobiet Aktywnych Szczecinowianki szykowały smakołyki, aby wspomóc nasze siły witalne. Były wiec: pyszne kanareczki, bułeczki drożdżowe, gorąca herbatka z cytryną a nawet kawa oraz owoce - duuuuuużo owoców. To dzięki ich zaangażowaniu i finansom nie było “omdleń i burczenia w kiszkach”.
D z i ę k u j e m y P a n i o m!
Na temat warsztatów prowadzonych przez małżeństw Ruczków można by było napisać kilkanaście stron maszynopisu. Wspaniała, acz bardzo zdyscyplinowana atmosfera zajęć zakończyła się ogromnym żalem, że nasi młodzi trenerzy muszą odjechać do swoich zajęć. Jednak na tym nie koniec. Nasza grupa “aktorów” stwierdziła, że takie zajęcia trzeba kontynuować. Na razie brak nam na nie funduszy, ale jak mówi polskie przysłowie “chcieć to móc” . Postanowiliśmy szukać sponsorów albo odpowiedniego projektu, aby zrealizować nasze wspólne (tu należy wspomnieć, że też Ali i Marka marzenia) o naszej współpracy.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Seniorzy w Akcji 55+, finansowanego prze Fundację Polsko-Amerykańską Wolność i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”, a animatorem projektu jest Krystyna Pilawska-Wiercińska.

Autor: Krystyna Pilawska-Wiercińska