Gorące przygotowania do debaty trwały trzy tygodnie. Chcieliśmy pokazać efekty naszej półrocznej pracy. Rozdaliśmy ponad 200 ulotek, wywiesiliśmy 10 plakatów informacyjnych w różnych rejonach gminy. Wysłaliśmy indywidualne zaproszenia. Niecierpliwie czekaliśmy na ten dzień.
W środę o godzinie 9.00 stanęliśmy oko w oko z zaproszonymi gośćmi. Tematem wiodącym nad którym pracowaliśmy od wiosny był “Brak placu zabaw przy przedszkolu w Starych Juchach. Nasze oczekiwania w tej kwestii najprawdopodobniej spełnią się w przyszłym roku. Bardzo nas to cieszy. Innymi, nie mniej absorbującymi, zagadnieniami były: budowa hali widowiskowo - sportowej przy naszej szkole (jesteśmy jedną z dwóch gmin w województwie, która nie ma hali sportowej); trasa turystyczna, jej elementy wraz z infrastrukturą towarzyszącą; nowe zasady odbioru odpadów obowiązujące od 01.03.2010r. w związku z zamknięciem lokalnego śmietniska; spędzanie wolnego czasu przez młodzież w gminie Stare Juchy.
Ostatni temat najbardziej ożywił uczniów klas III gimnazjum i wywiązała się gorąca dyskusja między władzami i pozostałymi uczestnikami spotkania.
My @ktywiści jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się zorganizować i mimo ogromnego stresu, przeprowadzić prawdziwą debatę zachowując jej formę. Władze bardzo rzeczowo i dokładnie odpowiadały na nasze pytania. Bardzo pozytywnie ocenili nas goście. Zachęcili w ten sposób do kontynuowania działań i organizowania podobnych spotkań. Niestety, ku naszemu rozczarowaniu, zawiodła społeczność gminna. Mimo naszych ogromnych starań i zaproszeń frekwencja ze strony dorosłych była bardzo znikoma. Mała frekwencja może świadczyć o ciągle jeszcze słabej, niewykształconej świadomości obywatelskiej. Bezpośredni udział w życiu publicznym gminy, możliwość spotkania z władzami samorządowymi i dyskusje nad bieżącymi problemami nurtującymi lokalną społeczność sprzyjają rozwojowi demokracji i społeczeństwu obywatelskiemu. Temu mają służyć takie przedsięwzięcia jak nasze. Szczególnie, że jest to inicjatywa ludzi młodych, którzy właśnie wkraczają w życie publiczne. Mamy nadzieję, że takie formy debat będą miały miejsce w przyszłości, będą spotkaniami cyklicznymi i posłużą całemu lokalnemu społeczeństwu.
Jako uczestnik debaty, po stronie "władzy" chciałbym podziękować uczestnikom, za bardzo solidne przygotowanie do debaty. Wiedza zgromadzona przez @ktywistów była bardzo rozległa. Jestem przekonany, że wiele musiano przeczytać, ale też wiele musiano informacji uzyskać od innych mieszkańców. Chciało mi się słuchać mądrych wypowiedzi. Jestem przekonany, że do Was - mądrych, młodych osób należy przyszłość tej gminy - powiedział Jarosław Franczuk. - Serdeczne podziękowania Pani Beacie Sawko, pracownikom GOK-u i oczywiście uczniom.