Aktualności

Kultura

10wrz2008

DOŻYNKI POWIATOWE - PODZIĘKOWANIE ZA TRUD ROLNIKA

7 września w Starych Juchach odbyły się dożynki powiatowe. Uczestniczyło w nich tysiące gości.
Święto plonów, zwane też dożynkami, jest symbolicznym podsumowaniem wyników pracy w rolnictwie. Taką okazją są zakończone żniwa zbóż, które są najważniejszym produktem rolnym. To od ich urodzaju zależy jakie będą ceny żywności, nie tylko pieczywa, ale i mięsa oraz przetworów mlecznych. Starostami, czyli reprezentantami rolników, byli Pani Wiesława Koronkiewicz i Pan Józef Gazowski.

Pani Wiesława Koronkiewicz wraz z mężem Sławomirem prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 34,77ha. w miejscowości. Dobra Wola w gminie Stare Juchy. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. Dzienna norma udoju mleka wynosi ok. 950 l.. Obecnie posiadają 56 krów, w tym 45 krów dojnych. Posiadają nową oborę wolno-stanowiskową z halą udojową oraz wóz paszowy do zadawania pasz bydłu.

Pan Józef Gazowski, zamieszkały w Skomacku Wielkim prowadzi wraz z żoną Krystyną gospodarstwo rolne o powierzchni 159,45 ha. Specjalizują się w produkcji mleka. Państwo Gazowscy posiadają zmodernizowaną oborę uwięziową wraz z wentylacją na 50 krów. Gospodarstwo Pana Józefa Gazowskiego zajmuje wysokie wyniki w rankingu pod względem wartości użytkowej bydła mlecznego w województwie warmińsko-mazurskim, a drugie miejsce w powiecie ełckim. Wydajność mleka przekroczyła średnio z obory 9000 kg. Państwo Gazowscy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym wsi.

Zwyczajem powiatowych dożynek jest dekoracja odznakami "Zasłużony dla rolnictwa" nadawanymi przez Ministra Rolnictwa. W bieżącym roku była to bardzo liczna grupa. Z naszej gminy byli to: Piotr Jasiński, Czesław Ordowski, Jan Matusiewicz, Sylewster Albo, Marek Milewski, Lech Witkowski, Leszek Strzeszewski, Robert Kozłowski, Stanisław Brzeziński.

Korowód dożynkowy, który po mszy świętej przeszedł na plac dożynkowy poprzedzony był wieńcami dożynkowymi, których było aż 16. Z tego blisko połowa z gminy Stare Juchy (w poprzednim roku nie było żadnego!!!)

Komisja konkursowa, w której brali udział Wójtowie Gmin i Prezydent Ełku miała wyjątkowo trudne zadanie. Dlatego zdecydowano się na rozstrzygnięcie nietypowe i podzielono wieńce na dwie kategorie: wieńce tradycyjne i kompozycje. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

wieńce tradycyjne:
1. miejsce - Skomack Wielki, Gm. Stare Juchy "Młodzi aktywni",
2. miejsce - Gorczyce, Gm. Prostki,
3. miejsce - Prostki,
wieńce - kompozycje:
1. miejsce - Zawady Ełckie, Gm. Stare Juchy,
2. miejsce - Pistki, Gm. Ełk,
3. miejsce - Długosze, Gm. Prostki.

Po raz drugi w trakcie dożynek odbył sie Festiwal Ciast. Tym razem pierwsze miejsce zajęła mieszkanka gminy, Pani Ewa Gumińska, która upiekła makowiec z kruszonką.

Dożynkom towarzyszyły konkursy, z których największą widownię miał konkurs wspinania się na sześciometrowy pal. Najzwinniejszy okazał się Pan Grzegorz Chmielewski z Zawad Ełckich. Pomysłodawcą tej nietypowej konkurencji była Pani wójt Ewa Jurkowska-Kawałko.

Dla rodzin rolników przeprowadzono "wielobój", który polegał m.in. na cięciu piłą "moja-twoja", skakaniu w workach i wbijaniu gwoździ. Wielobój przeznaczony był dla rodzin rolniczych, bo i nagroda była prawdziwie rolnicza: 3,2 i 1 tona nawozów ufundowana przez firmę LITEXIMP z Prostek. Zwycięzami i tym razem okazali się mieszkańcy gminy: pierwsze miejsce zajęli Pańsstwo Tokarzewscy z Grabnika a drugie Antolakowie z Zawad Ełckich.

Wiele pozytywnych uwag gości kierowano pod adresem dekoracji na terenie miejscowości i placy dożynkowego. Pomysłodawcą był J.Franczuk, który użył do niej kwiatów z tkanin i "wywróconych" parasoli z namalowanymi słonecznikami.

Miło nam było gościć na dożynkach m.in. Marka Konopkę Senatora RP, Andrzeja Orzechowskiego - Poseła RP

Zdjęcia z dożynek można oglądać w naszej galerii: http://www.stare-juchy.pl/fotografie/?v=16&i=15

Autor: Ewa Próchnicka