EKO SZLAK
Łaźna Struga to nazwa urokliwej rzeki wytyczającej szlak wodny pomiędzy mazurskimi jeziorami. Droga ukazująca dziewicze piękno Mazur Garbatych nie jest jeszcze zniszczona przez człowieka. I warto dołożyć starań by dalej zachwycała swoim pięknem dając jednak mieszkańcom tej ziemi możliwość uczynienia z niej motywu przewodniego turystycznego rozwoju gospodarczego z wielkim poszanowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Co zrobić aby zachować ten skrawek naszej ziemi w nienaruszonym stanie, a jednocześnie wykorzystać potencjał przyrodniczy i potencjał tkwiący w mieszkańcach, by uczynić go atrakcyjnym turystycznie w jego naturalnych walorach?
Od dłuższego czasu z grupą liderów lokalnych, osób, dla których ważne jest zachowanie piękna natury ale i harmonijny rozwój lokalny, szukaliśmy pomysłu na rozwój obszaru z wykorzystaniem rzek Łaźna Struga i Ełk. Zależało nam na takim rozwoju, który uwzględniać będzie zachowanie naturalnego piękna i jednocześnie dawać szansę mieszkańcom na rozwój ekonomiczny.
Przygotowaliśmy projekt pod nazwą „EKO SZLAK - ŁAŹNA STRUGA”, którego celem jest wypracowanie wspólnie z mieszkańcami strategii rozwoju Eko Szlaku - Łaźna Struga. Udało nam się zdobyć środki z funduszy szwajcarskich i samorządowych.
Nie chcemy, aby ta strategia była kolejnym "przyniesionym w teczce" dokumentem, ale zależy nam na tym, aby mieszkańcy poczuli, że mogą mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i na rozwój obszaru, w którym żyją.
Temu między innymi mają służyć konsultacje społeczne, które prowadzone są w ramach projektu „EKO SZLAK - ŁAŹNA STRUGA”.
Konsultacje mają wzmocnić poczucie odpowiedzialności wśród mieszkańców za ten obszar, pokazać czy potrafimy współdecydować i współpracować w budowaniu strategii rozwoju Łaźnej Strugi. Konsultacje prowadzone były w miejscowościach: Giże, Zawady Ełckie, Straduny, Wronki, Barany, Orzechowo, Mazury, Chojniak, Stare Juchy i Świętajno. Dotychczasowe konsultacje pokazały, że alternatywą dla dotychczasowego „dzikiego” rozwoju turystycznego i wykorzystywania szlaku Łaźnej Strugi jest podejmowanie wspólnego wysiłku zainteresowanych mieszkańców, samorządów, lokalnych przedsiębiorców i pasjonatów zachowania dziedzictwa na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i naturalnego. Mieszkańcy uczestniczący w konsultacjach opowiadają się za turystycznym i ekologicznym rozwojem tego obszaru.
W ramach projektu prowadzone są wywiady ankietowe badające oczekiwania mieszkańców oraz koncepcje zagospodarowania obszaru Łaźnej Strugi w czterech blokach tematycznych: produkty lokalne, wioski tematyczne, ścieżki dydaktyczno – przyrodnicze i baza turystyczna.
Gromadzone w trakcie konsultacji i wywiadów ankietowych informacje posłużą do opracowania założeń strategii poddanej następnie ocenie podczas trzech społecznych debat w gminach Ełk, Stare Juchy i Świętajno.
Dotychczasowe (smutne, niestety) doświadczenia mieszkańców związane z podejmowanymi inicjatywami w kierunku wspierania i planowania rozwoju powodują, że wielu z nich podchodzi do tego sceptycznie i nie chce się angażować. Wielką rolą samorządowych i społecznych liderów jest takie zaangażowanie się, by to zmienić i pokazać, że potrafimy być dobrymi gospodarzami tej ziemi.
Ja uznałem, że warto angażować się w odpowiedni i przemyślany rozwój ziemi na której mieszkam. To nasze wspólne dziedzictwo.
Tych, którym nie jest to obojętne, zapraszam do współuczestnictwa w projektowaniu działania związanego z projektem „EKO SZLAK- ŁAŹNA STRUGA”. Informacje znajdziecie Państwo na stronie www.laznastruga.pl
Paweł Wilk
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ SAMORZĄDY POWIATU OLECKIEGO I GMIN : ŚWIĘTAJNO, STARE JUCHY, EŁK.