Dwa tygodnie wolnego od zajęć szkolnych jest tym na co każdy uczeń czeka. To czas odpoczynku, okazji do wyjazdów, zimowisk czy też spania do południa… jak się okazało dzieci i młodzież nie lubią długo spać, a godzina 8 rano dla niektórych była godziną taką, że do tego czasu zdążyły wstać, zjeść śniadanie, przygotować się do wyjścia z domu i już być w Bibliotece.
W tym roku tematem przewodnim ferii w B-CIiK były Gwiezdne Wojny. Star Wars na dużym ekranie, „międzyplanetarne zajęcia plastyczne”, podczas których zbudowana została stacja kosmiczna, „imperium kontratakuje” – gra terenowa z udziałem dwóch walczących z sobą drużyn, „gwiezdny bal karnawałowy” na zakończenie ferii … animatorzy z Biblioteki starali się przygotować zajęcia dla każdej grupy wiekowej. Prócz tego w przeciągu tych dwóch tygodni odbywały się stałe zajęcia takie jak: „Nibylandia”- zajęcia plastyczne dla najmłodszych, gry w ping ponga czy na x boksie na dużym ekranie, a także miłośnicy gier planszowych mieli chwilę dla siebie i ostatni piątek przerwy zimowej w szkołach, należał właśnie do nich.
W domach kultury, bibliotekach, instytucjach zajmujących się pracą z lokalną społecznością ważne jest to by to Oni tworzyli szeroko pojętą „kulturę”, a nie pracownicy wcześniej wymienionych organizacji narzucali im własną wizję. Harmonogram ferii w B-CIiK był elastycznym, który zmieniał się wraz z opiniami uczestników. Dzięki temu na ekranie kinowym w Bibliotece podczas ferii ukazały się takie filmy jak: „Zwierzogród”, „Księga Dżungli”, „BFG: Bardzo Fajny Gigant” czy też „Sekretne Życie Zwierzaków Domowych”. Dużą atrakcją dla dzieci w wieku 8-12 lat były zajęcia pt. „Straszne Historie – Biblioteka Nocą” – w trakcie których uczestnicy przechodzili biblioteczną grę terenową, miejscami straszną, miejscami zabawną. Podczas ewaluacji tych zajęć, animatorzy odpowiedzialni za scenariusz tej gry zgodnie stwierdzili, że w dzisiejszych czasach ciężko jest „wystraszyć” dzieci i młodzież, a sytuacje z pozoru przerażające dla młodych są zabawnymi i wywołują u nich falę pozytywnych emocji.
Warto podkreślić też fakt, że dzięki współpracy Biblioteki – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach wszystkie dzieci z gminy Stare Juchy, chcące uczestniczyć w zajęciach w Bibliotece, zostały specjalnie dowiezione na zajęcia i z powrotem bezpiecznie pod okiem opiekunów, zostawały odwiezione do miejsca zamieszkania.
Intensywnie, zabawnie, głośno, elastycznie… tak było w tym roku. Wszystkim uczniom życzymy dobry ocen, a po zajęciach szkolnych serdecznie zapraszamy do Biblioteki – każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.