Dbałość o jego czystość to nie tylko zbieranie papierków, ale też i dbałość o czyste powietrze. W Starych Juchach nie mamy dostępu alternatywnych źródeł energii, takich jak chętnie wykorzystywany w miastach do ogrzewania tani gaz ziemny. Większość budynków i mieszkań ogrzewana jest węglem kamiennym. W jesienno-zimowe wieczory chodząc po Starych Juchach można przekonać, że w kominów wydobywają się różne substancje, powodujące tak zwaną niską emisję.
Jeszcze niedawno do największych trucicieli środowiska należały kotłownia Spółdzielni Mieszkaniowej i kotłownie zespołu budynków szkolnych. Ta ostatnia to już historia.
W 2007 roku został sporządzony audyt energetyczny, który wykazał, że docieplenie budynków szkolnych poprzez ich termomodernizację i wymianę okien pozwoli na ogrzanie tych budynków, w sposób uzasadniony ekonomicznie, biomasą.
Bardzo ważnym elementem, który był brany pod uwagę przez władze gminy była konieczność podniesienia estetyki głównego budynku szkolnego poprzez odnowienie elewacji i pokrycia dachowego na budynku szkolnym. Wszyscy pamiętamy wieczne niedoinwestowanie obiektów szkolnych: stare nieszczelne okna, odpadające tynki.
Był również czynnik - najważniejszy - rozwojowy: Gmina Stare Juchy jest jedną z dwóch gmin w województwie, które nie mają hali sportowej!!!
W planie inwestycyjnym gminy zaplanowaliśmy budowę tej hali na lata 2009-2010, posiadamy już jej projekt i pozwolenie na budowę. Jej projektowana kubatura przekracza łączną powierzchnię dotychczasowych obiektów. Stara, ciągle psująca się kotłownia nie była w stanie wyprodukować ciepła do jej ogrzania.
Inwestycję należało wykonać w jeden rok, aby jak najmniej przeszkodzić w nauce uczniom szkoły. Było to trudne zadanie, ale zakończone sukcesem i terminowym oddaniem kotłowni do użytku.
Całkowity koszt inwestycji pod skomplikowaną i długą nazwą: “Wymiana źródła ciepła na biopaliwo w zespole budynków Mazurska 8, 9, 11 oraz termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach wyniósł 1.277.320,- i była to największa z dotychczasowych inwestycji w historii samorządu gminnego.
Udział własny w kosztach inwestycji wyniósł jedynie 10% jej całkowitych kosztów. Największą pomoc udzieliła FUNDACJAEKOFUNDUSZ, która przeznaczyła na jej wykonanie blisko 50% środków w postaci bezzwrotnej dotacji. Było to możliwe po sporządzeniu odpowiedniego wniosku w konkursie na zadanie przynoszące efekt ekologiczny.
Pozostałe środki pochodzą głównie z pożyczki w wysokości 500 tys. zł, którą udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Jest to pożyczka udzielona na bardzo korzystnych warunkach na okres 10 lat o oprocentowaniu pięciokrotnie niższym od kredytu komercyjnego. Po jej częściowej spłacie można będzie wystąpić o jej umorzenie.
Niewielką kwotę na realizację zadania przeznaczył też w formie dotacji powiat ełcki. Było to 5000 zł.
EkoFundusz
630 138
WFOŚiGW
502 433
Powiat ełcki
5 000
Gmina Stare Juchy
139 759
Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko wraz z Dyrektorem A. Lewickim podziękowali instytucjom, które przyczyniły się do finansowania inwestycji.
Po uroczystych podziekowaniach goście przeszli do kotłowni i dokonali symbolicznego jej otwarcia poprzez przecięcia drenianej galęzi, która miała symbolizować paliwo, a którego korzysta kotłownia.
W uroczystości uczestniczyli:
1. Zbigniew Włodkowski - Wiceminister Edukacji Narodowej
2. Andrzej Orzechowski - Poseł RP
3. Marek Konopka - Senator RP
4. Grzegorz Drozdowski - Departament Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego
5. Jerzy Janota Bzowski - Wiceprezes Fundacji Ekofundusz
6. Tadeusz Kowalczyk - Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
7. Krzysztof Piłat - Starosta Powiatu Ełckiego
8. Danuta Morusiewicz - Firma Intrex
9. Zbigniew Pahl - Przewodniczący Rady Gminy Stare Juchy
10. Ewa Gumińska - Przewodnicząca Komisji Oświaty
11. Agata Kalinowska - Przewodnicząca Rady Rodziców
12. Zdzisław Suski - Inspektor Nadzoru
oraz Radni Gminy Stare Juchy.