Projekt “ Jestem sobie przedszkolaczek 2 był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach na mocy porozumienia z Urzędem Gminy w Starych Juchach. Środki na realizację zadania pochodziły z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Od Lutego 2009r. dwa razy w miesiącu w dwóch miejscowościach: Grabnik i Skomack Wielki odbywały się trzy godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat i ich opiekunów. 1 Czerwca 2009r. wyjątkowo odbyły się zajęcia w Gorłówce. Prowadząca spotkania Pani Dorota Krawczyk to nauczyciel wychowania przedszkolnego, posiadający 18-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami.
Przez 6 miesięcy odbyło się po 12 spotkań w dwóch miejscowościach dla dzieci, które nie są objęte edukacją przedszkolną, a dzięki realizacji projektu miały możliwość przygotowania się do obowiązku szkolnego. Spotkania miały charakter integracyjny, terapeutyczny i edukacyjny. Dzięki dotacji z PPWOW mogliśmy zakupić niezbędne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć, jak również materiały pomocnicze i dydaktyczne, które dzieci dostawały do domu. Podczas przerwy w zajęciach maluszki otrzymywały smaczny posiłek.
Tematy zajęć były różne np.: “spotkanie z muzyką. “ Kochajmy ptaki. “ Idą Święta, “ Na łące. Staraliśmy się również w interesujący sposób pokazać dzieciom pracę w najbardziej znanych zawodach. Zaprosiliśmy, więc na spotkania: Strażaków, Pielęgniarkę, Policjanta i odwiedziliśmy panią sprzedawczynię w sklepie. Tym osobom jeszcze raz bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji zajęć.
Wycieczka do “Figloraju w Ełku była dla wszystkich największa atrakcją. Maluszki tym razem miały okazję do rozładowania swojej niespożytej energii w przyjemny sposób.
Na początku spotkań dzieci były nieśmiałe, ale podczas kolejnych wizyt w świetlicy stawały się bardziej odważne i chętne do pracy na zajęciach. Opiekunowie czynnie włączając się do pracy z pociechami mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat rozwoju podopiecznych. Na każdych spotkaniu nauczyciel udzielała cennych wskazówek, aby w znacznym stopniu wzrosły umiejętności percepcyjne i motoryczne “ przedszkolaków. W czasie realizacji projektu zauważyliśmy, że nastąpiła większa integracja pomiędzy mieszkańcami. Rodzinne spotkania wzmocniły więzi emocjonalne, dzieciom dały poczucie bliskość i zainteresowania najbliższych.
W miesiącu lipcu 2009r. odbyły się 2 ostatnie spotkania.
03.07.2009r. omawialiśmy temat “ Na łące. Za pomocą sztucznych "mieszkańców łąki" maluszki mogły bliżej przyjrzeć się budowie tych stworzeń. O dziwo nikt nie bał się wziąć do ręki dużych rozmiarów osy, czy mrówki. Wyklejali równie kolorowe rybki.
10.07.2009r. było nasze ostatnie spotkanie. Jako przypomnienie minionych miesięcy obejrzeliśmy wszystkie zdjęcia z realizacji spotkać, po czym każda rodzina otrzymała 1 płytkę ze zdjęciami, 1 płytkę z piosenkami, a dzieci bloki, karty- Piotruś, bierki i przygotowane karty pracy, które dla ułatwienia przechowania zostały zbindowane. Ale to nie koniec, obiecaliśmy ognisko z kiełbaskami na zakończenie, więc zamówiona pogoda nam dopisała i piekliśmy soczyste kiełbaski w gorącym ogniu. Tym miłym akcentem dobiegły końca nasze weekendowe spotkania.