Aktualności

Kultura

10lut2012

"KULTURALNIE I OBYWATELSKO W BIBLIOTECE"

"Graj w dziedzictwo"
W ostatnich latach w Polsce znacznie zmienił się wizerunek bibliotek mogą bowiem one realizować działania otwierające bibliotekę na społeczności lokalne i przyciągające mieszkańców nie tylko w celu skorzystania z książek i czasopism. Biblioteka to przede wszystkim ludzie i wiedza jak również przestrzeń i sprzęt komputerowy, dzięki czemu młodzi ludzie mają dostęp do ciekawej oferty kulturalnej i mogą aktywniej spędzać wolny czas. Szczególnie dotyczy to bibliotek znajdujących się w mniejszych miejscowościach, do których skierowany został ogólnopolski projekt Program Rozwoju Bibliotek prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Działania tego obszernego programu wspiera Centrum Edukacji Obywatelskiej, które przygotowało specjalną ofertę projektową dla bibliotek
Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach dzięki uczestnictwu w PRB mogła również aplikować do Centrum Edukacji Obywatelskiej i skorzystać z jego wsparcia. Zostaliśmy zakwalifikowani i rozpoczynamy pracę nad nowym projektem pod hasłem “Graj w dziedzictwo”, którego głównym założeniem jest przygotowanie gier terenowych. Formuła gry terenowej pozwala z jednej strony na aktywne poznanie miejsc i osób, które wpłynęły na losy okolicy, jak również na promowanie swojej własnej miejscowości, z drugiej strony tym samym otwiera bibliotekę na lokalną społeczność.
Do pracy nad projektem powstał zespół w skład którego wchodzą członkowie stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy oraz współpracujący z nim wolontariusze. Wynikiem pierwszego etapu prac jest już wspólnie opracowany temat “Ośrodki kulturalno - oświatowe w okolicach Starych Juch tropem dawnych szkół”. Powstały zespół będzie podzielony na mniejsze grupy , które będą miały za zadanie zlokalizować wszystkie budynki w gminie, które wcześniej pełniły rolę szkoły, a na pewno jest ich kilka. Ponadto będą musiały każdy z tych budynków odwiedzić, sfotografować, jak również przeprowadzić wywiady z mieszkańcami, aby dowiedzieć się jak najwięcej o historii i dziejach danej szkoły. Interesującym nas wątkiem jest również jaką pełniła rolę w owych czasach szkoła, gdyż przypuszczamy, że nie tylko edukacyjną. Dla skutecznej analizy planujemy również wizytę w lokalnym archiwum.
Chcielibyśmy również poinformować, że mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w naszych zespołach i w związku z tym serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie. Projekt nie zakłada progu wiekowego, liczy się wyłącznie chęć współpracy, znajomość lokalnej historii lub jedynie chęć do jej poznania.

W ramach projektu CEO zapewnia wsparcie m.in. poprzez
- organizację prowadzonych przez ekspertów warsztatów regionalnych;
- różnorodne działania konkursowe dla zespołów powstałych przy bibliotekach;
- możliwość umieszczenia materiałów przygotowanych w ramach projektu na portalu Mapa Kultury Polski.
Więcej informacji o programie na stronie www.ceo.org.pl/pl/biblioteki/news/graj-w-dziedzictwo-zaczynamy

Autor: Beata Klaus-Gramacka