Aktualności

Ludzie i wydarzenia

9cze2009

OSIĄGNIĘCIA GMINY STARE JUCHY PREZENTOWANE NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI

Inwestycje w gminie w dziedzinie ochrony środowiska zaprezentowała Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko na międzynarodowej konferencji
Wójt Gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska-Kawałko podczas międzynarodowej konferencji “Porozumienie Burmistrzów” Europejska Inicjatywa Ochrony Klimatu, która odbyła się w Krakowie zaprezentowała osiągnięcia wiejskiej gminy Stare Juchy w zakresie ograniczania emisji CO2 do atmosfery.
“Porozumienie Burmistrzów” jest najbardziej ambitną inicjatywą europejską, gromadzącą burmistrzów pionierskich miast europejskich, którzy zobowiązali się do przekroczenia celów energetycznych Unii Europejskiej 3x20% poprzez zwiększenie efektywności energetycznej oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Dotychczas 350 samorządów europejskich podpisało zobowiązanie, że w ramach inicjatywy “Porozumienia Burmistrzów”, przekroczyć cel energetyczny Unii Europejskiej, jakim jest ograniczenie emisji CO2 o 20% do 2020.
“Większość wytwarzanej w Europie energii jest zużywana w obszarach miejskich. To w miastach trzeba będzie prowadzić i wygrać walkę ze zmianami klimatycznymi. Dlatego zaangażowanie, jakie wykazali burmistrzowie europejscy, podpisując “Porozumienie Burmistrzów”, budzi wielkie nadzieje, szczególnie w obecnych trudnych czasach” - powiedział Komisarz UE d. Energii, Andris Piebalgs.
Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko, chce przekonać przedstawicieli gmin europejskich, na przykładzie Gminy Stare Juchy, jak wiele mogą zrobić w zakresie ochrony klimatu gminy wiejskie. Zaprezentowała dwa projekty wdrażane w Starych Juchach: termomodernizację szkoły i zmianę źródła ciepła na odnawialne źródła energii (OZE) w zespole budynków szkolnych oraz obecnie wdrażany projekt w Spółdzielni Mieszkaniowej w Starych Juchach, który ma podobny cel: termomodernizację 6 budynków mieszkalnych i budowa nowej kotłownia na OZE.
Główną tezą wystąpienia będzie:

Ekologicznie = Oszczędnie.
Udowodniła, że po pierwszym sezonie grzewczym w budynkach szkolnych koszty ogrzewania zmniejszyły się o 1/3, przy 100% redukcji “złego” CO2 pochodzącego z węgla!
Inwestycję w szkole wykonano w ciągu jednego roku, aby jak najmniej przeszkodzić w nauce uczniom szkoły. Było to trudne zadanie, ale zakończone sukcesem i terminowym oddaniem kotłowni do użytku.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1.277.320,- i była to największa z dotychczasowych inwestycji w historii samorządu gminnego.
Udział własny w kosztach inwestycji wyniósł jedynie 10% jej całkowitych kosztów. Największą pomoc udzieliła FUNDACJA EKOFUNDUSZ, która przeznaczyła na jej wykonanie blisko 50% środków w postaci bezzwrotnej dotacji. Było to możliwe po sporządzeniu odpowiedniego wniosku w konkursie na zadanie przynoszące efekt ekologiczny.
Pozostałe środki pochodziły głównie z pożyczki w wysokości 500 tys. zł, której udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Była to pożyczka udzielona na bardzo korzystnych warunkach na okres 10 lat o oprocentowaniu pięciokrotnie niższym od kredytu komercyjnego. Po jej częściowej spłacie można będzie wystąpić o jej umorzenie.

Oszczędności w zużyciu energii prawie wystarczają na spłatę pożyczki. Ale ważne jest i to, że rozpoczynana budowa hali widowiskowo-sportowej będzie miała zapewnione źródło ciepła.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” i Urząd Miasta Krakowa.

Patronat honorowy nad konferencją objął:
Minister Środowiska Maciej Nowicki oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Tu możesz obejrzeć prezentację Wójt Gminy: kliknij tu

Więcej informacji na stronie: http://www.pnec.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80:porozumienie-burmistrzow-w-krakowie&catid=3:aktualnoci-kat

Autor: Jarosław Franczuk