Celem imprezy jest przypomnienie pierwotnych mieszkańców tych ziem - Jaćwingów i ich podbój przez Zakon Krzyżacki.
Piknik oczywiście odbywać się będzie w konwencji zabawy, happeningów, konkursów, wystaw i występów estradowych. Impreza ma trwać od południa do późnych godzin nocnych.
Odbiorcami imprezy będą mieszkańcy i turyści, którzy będą odpoczywać w okolicy i powiecie ełckim oraz oleckim, gdyż do nich zostanie przede wszystkim skierowane zaproszenie.
Gmina Stare Juchy jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych ze swoich walorów krajobrazowo-przyrodniczych. Niestety nie miała żadnej oferty dla przebywających w najbliższej okolicy turystów (oblicza się, że w każdej chwili przebywa ich w gminie ok. 3500!), impreza ta będzie też jedną z większych jakie odbędą się w powiecie ełckim w okresie wakacyjnym. Już dziś można powiedzieć, że spodziewamy się do kilku tysięcy gości podczas jej trwania.
Planujemy, aby przyjeżdżający w sposób ciekawy mogli zapoznać się z ofertą miejscowych przedsiębiorstw, banków, usługodawców. Szczególnie interesują nas firmy z otoczenia rolnictwa. Chętni do zaprezentowania swojej oferty mogą zgłaszać się do p. Dominika Kowalewskiego do GOK-u.
Oczekujemy, że widz nie będzie biernym uczestnikiem wydarzeń, chcemy zaangażować go w nasze działania. Dla aktywnych przewidujemy nagrody.
Już dziś przedstawiamy wstępny program Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach:
- prezentacja Chorągwi Zakonu Najświętszej Marii Panny
- otwarcie historyczne przez Wielkiego Mistrza, użycie średniowiecznej artylerii: hakownic i folgerza (salut artyleryjski)
- prezentacja dawnych tańców połączona z nauką dla publiczności
- konkursy sprawności rycerskiej dla publiczności połączony z prezentacją pasowania na rycerza i ślubowania damie serca według obyczaju średniowiecznego
- zabawy plebejskie dla publiczności: kręcioł plebejski, Mały John
- pokazy walk rycerski z użyciem różnej groźnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni
- turniej kuszniczy o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza Zakonu
- próby bojowe turniejowe dla publiczności: rzut toporami, ciskanie sulicą, cięcie mieczem
- inscenizacja oblężenia ostatniego grodu jaćwieskiego przez Krzyżaków
- jarmark rękodzielników
Pod względem historycznym Piknik obsługiwać będzie Chorągiew Zaciężna Jacentego Ordowskiego APIS.