Aktualności

Ludzie i wydarzenia

6kwi2010

PO CO PAMIĘTAĆ? - RAPORT Z BADAŃ

W okresie ostatnich dwóch lat studenci Collegium Civitas obserwowali działania społeczne realizowane przez Stowarzyszenie Tratwa w Starych Juchach.
Katedra Socjologii Collegium Civitas zorganizowała spotkanie poświęcone podsumowaniu projektu finansowanego przez CEE Trust: “Wzmocnienie społeczno/obywatelskich umiejętności kobiet w wioskach wielokulturowych w Północno-Wschodniej Polsce".

Spotkanie odbyło się 29 marca w Collegium Civitas PKiN, Pl. Defilad 1 w Warszawie, w Auli A na XII piętrze.

W trakcie spotkania zaprezentowano działania animacyjne, strony wirtualnych wiejskich muzeów (www.ogniwa-tratwa.pl) oraz zaprezentowano raportu z badań w gminie Stare Juchy i Ełk. Raport pod redakcją naukową dr Barbary Markowskiej nosi tytuł: “PO CO PAMIĘTAĆ?”
PRAKTYKI PAMIĘCI A KULTURA OBYWATELSKA
Celem badania było przyjrzenie się wybranym społecznościom lokalnym, w szczególności zaś działającym w nich aktywnie kobietom, z perspektywy różnych rodzajów kapitałów i kultury oby­watelskiej oraz odniesienie tych kwestii do działań na pamięci podjętych przez Tratwę i CEiIK.

Animatorzy Tratwy przyjęli, że wielowymiarowa aktywizacja pamięci może prowadzić do: wzmocnienia więzi społecznych (zwłaszcza międzypokoleniowych), być budulcem tożsamości, upodmiotowienia, wzrostu aktywności społecznej i obywatelskiej.

Ważnym elementem projektu było opisanie procesu wzmacniania kompetencji społeczno-obywatelskich lokalnych liderek, który nie tyle był bezpośrednim wynikiem działań na pamięci, co raczej towarzyszył im jako jego dodatkowy wymiar.

Badania pokazały, że mieszkańcy zaangażowani w projekt animatorów pamięci pozytywnie oceniają jego realizację. Co więcej, dostrzegają potrzebę pobudzania praktyk pamięci i wska­zują na zalążki zmiany na poziomie szeroko rozumianego kapitału społecznego i kulturowego. Potwierdza to w pewien sposób, że w dłuższej perspektywie czasowej działania na pamięci, które wpisują się w szerszy nurt metody “historii mówionej” (oral history), mogą stanowić dobry sposób na pobudzanie lokalnej aktywności. Uwspólnianie pamięci daje podwaliny do tworzenia nowych tożsamości indywidualnych, rodzinnych i wspólnotowych. Jak pokazały nasze badania, związanie mieszkańców z ich miejscowościami odbywa się m.in. poprzez oswojenie najbliższej okolicy, wspólnotę przeżyć związanych z losem przesiedleńczym czy odtwarzanie zapomnia­nych rytuałów społecznej integracji.

Na końcu raportu zaproponowano listę “dobrych praktyk”.

Aby osiągnąć efekt wzmocnienia kompetencji społeczno-obywatelskich należy:

- wspierać tych, którzy zaczęli coś robić, ale nie doprowadzać do utrwalenia się podziału na aktywnych i biernych;

- być elastycznym i zmieniać grupy docelowe oraz sposoby działań;

- zachęcać jak najszersze grono do wspólnego działania, by przeciwdziałać rozproszeniu, wytwarzać wzorce współpracy, intensyfikować komunikację;

- rozwijać umiejętność diagnozowania i mówienia o problemach zarówno jednostkowych, jak i zbiorowych;

- być konsekwentnym i cierpliwym w działaniu na tak na poziomie mikro jak i makro;

- reprezentować wysoki poziom kompetencji obywatelskich, czyli zdolność do wykroczenia poza partykularną perspektywę indywidualnych/rodzinnych interesów i korzyści;

- zarażać tą perspektywą, co prowadzi do budowania sieci kapitału “pomostowego” i maksymalnego rozszerzenia grupy definiującej “dobro wspólne”;

- myśleć strategicznie, łącząc ze sobą wiele elementów, zwłaszcza że wzmacnianie jest działaniem kompleksowym zmiana jednego elementu pociąga za sobą zmianę całości;

Cały raport dostępny jest na stronie Collegium Civitas.

W panelu dyskusyjnym uczestniczyli:

Wiktoria Dunajewa, dziennikarka, doktorantka IS UW.
Artur Łęga, koordynator programu “Wyrównywanie szans edukacyjnych” w Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży
Dr Barbara Markowska, koordynator projektu, Collegium Civitas
Ryszard Michalski, prezes stowarzyszenia Tratwa, Olsztyn
Prof. Ewa Nowicka-Rusek, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UW
Dr Tomasz Rakowski, etnolog, antropolog kultury, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Szpociński (Collegium Civitas)

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie Tratwa (Olsztyn), Centrum Edukacji i Inicjatyw Obywatelskich (Olsztyn), Starosta Ełcki, Prezydent Miasta Ełk, Wójt Gminy Stare Juchy.

Więcej informacji o projekcie: www.civitas.edu.pl/trust_ogniwa


Autor: Jarosław Franczuk