Zapowiedzią warsztatów Dziennikarzy Wędrownych było spotkanie autorskie z Morawieckim, Jastrzębskim i Skawińskim na którym zaprezentowano ich nową książkę “Jutro spadną gromy”. Tak oto wydawca tego zbioru podlaskich reportaży - Piotr Brysacz, recenzuje tą powieść:
“Jutro spadną gromy “ to opowieść, w której Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki mierzą się z mitem cudowności Podlasia. Czy jest ono faktycznie bramą, dziurką od klucza, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą?
Jastrzębski z Morawieckim nie zanurzają się w podlaski mit. Stoją z boku i mit ten dekonstruują. Nie dla samego burzenia jednak, a po to, by dokopywać się do korzeni, istoty „podlaskiej duszy” w całej jej złożoności, w całym sztafażu Pogranicza. Nawiązując do literackiej tradycji rosyjskiego skazu, autorzy snują opowieść o małej ojczyźnie. A w niej właśnie – jak w kropli wody morze – widać wszystkich tych, którym przyszło żyć na krańcach świata. Bo zarówno dla ludzi podążających ze Wschodu, jak i z Zachodu, Podlasie jest końcem, a może... początkiem?
Fotografie Macieja Skawińskiego, które ilustrują ten podlaski skaz, są czymś więcej niż dopowiedzeniem historii. Są jedną z linii narracyjnych, opowieścią w opowieści, którą można czytać na różne sposoby.”
Od poniedziałku do czwartku gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję poznać jak pracują jedni z najlepszych reprezentantów współczesnego reportażu polskiego. Jędrzej Morawiecki i Bartosz Jastrzębski zdradzili tajniki swojego warsztatu dziennikarskiego, jednocześnie zachęcając młodzież do małych form dziennikarskich jakim są wywiad czy opis sylwetki. Oprócz informacji z kompozycji tekstu czy budowania struktury reportażu Morawiecki z Jastrzębskim dzielili się bardzo praktyczną wiedzą jak pracować z dyktafonem, czy jak bezpiecznie archiwizować materiał dokumentalny. Fotograf Maciej Skawiński zaprezentował między innymi zdjęcia z Syberii i Afganistanu i poświęcił wiele czasu tłumacząc przyszłym adeptom dziennikarstwa podstawy fotografii reporterskiej. Kompozycja, światło czy “decydujący moment” w fotografii są zarówno ważne jak zajęcie odpowiedniego krzesła przez dokumentującego wywiad fotoreportera.
Na zakończenie warsztatów Dziennikarze Wędrowni obiecali, że jeszcze wrócą do Starych Juch i z nadzieją wyczekują na przyszłych następców. Kto wie, może ktoś z naszej juchowskiej młodzieży już wkrótce dołączy do grona studentów Jastrzębskiego i Morawieckiego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego czy rozpocznie studia fotograficzne pod okiem Macieja Skawińskiego w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.
O autorach
Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki reprezentują nowe oblicze reportażu literackiego. Na co dzień wykładają w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorzy wielu książek, m.in. “Krasnojarska zero”, za który otrzymali w 2012 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak (poprzedni laureaci to m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Max Cegielski), a także nominację do nagrody Ambasador Nowej Europy. W 2014 roku, nakładem Fundacji Sąsiedzi, wydali “Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach”, nominowany do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej „Warto”.
Maciej Skawiński fotografuje człowieka poszukującego własnej tożsamości w złożonej tkance relacji społecznych. Aktywność fotograficzną łączy z podróżowaniem i wspinaczką górską. Autor licznych publikacji, wystaw oraz laureat World Press Photo. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.
Jastrzębski, Morawiecki i Skawiński są laureatami Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzą grupę Dziennikarzy Wędrownych.