W piątek o godz. 17.oo w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach odbyła się projekcja filmu „Rogalik”. Film trwa 17 minut i „akcja” dzieje się w miejscowości na terenie gminy Stare Juchy – Rogaliku.
Rogalik to miejscowość poPGR-owska, zamieszkała przez 105 osób. Mimo dużej ilości mieszkańców miejscowość nie jest miejscowością sołecką, gdyż jest we wspólnym sołectwie ze Skomackiem wielkim, chociaż z nim w żaden sposób nie graniczy. To może powodować dodatkową marginalizacją: brak informacji o działalności samorządu gminnego, brak wyodrębnionego funduszu sołeckiego, itp.
Film składa się zaledwie z 11 ujęć, co w dzisiejszych czasach jest czymś nadzwyczajnym, gdy obowiązuje „kultura MTV”, gdy ujęcia są dynamiczne i bardzo krótkie. Długie ujęcia dają dodatkowy efekt artystyczny.
Akcja, jeśli tak można powiedzieć, to po prostu długie ujęcia w mieszkaniach w Rogaliku. Ujęcia potwierdzają marazm i wykluczenie społeczności.
Tytułowy Rogalik to tak naprawdę obraz setek podobnych miejscowości, najbardziej pokrzywdzonych przez zmiany ustrojowe. Dziś zapomnianych i pozostawionych samym sobie, lub skazanym na pomoc GOPS-ów.
Film pokazywany był w kilkunastu krajach. Być może lepiej jest ocenić go w momencie, gdy nie ma się do niego emocjonalnego podejścia i nie jest znana ta społeczność.