Aktualności

Kultura

17cze2013

Projekt „Mazurskie Wierzenia – legendy Starych Juch”.

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy

Niemal każde miejsce na ziemi ma swoją historię, legendę, podanie….
Są przekazywane w różny sposób  z pokolenia na pokolenie: ustnie, w formie obrazu, spisanych dziejów, muzycznie. Nie powinny ulec zapomnieniu, bo to nasza historia, nasze dziedzictwo.
Niemal każdy zna genezę nazwy Starych Juch – legendę związaną z głazem, który kiedyś był pogańskim ołtarzem ofiarnym, gdzie Jaćwingowie składali ofiary swoim bożkom.  Ale to nie jedyna legenda  (podanie) związana ze Starymi Juchami.  Jest ich znacznie więcej. Opisane zostały przez pana Jerzego Marka Łapo w „Tragarzu Duchów” i „W cieniu zamkowej góry”. Postanowiliśmy część z nich przełożyć na język filmowy - nakręcić parę  etiud (krótkich form filmowych) i zapoznać z nimi naszych mieszkańców, ale nie tylko – mamy nadzieję,  że trafią one do szerokiej grupy odbiorców w kraju i za granicą.
Te działania są  już realizowane w ramach projektu  „Mazurskie wierzenia – legendy Starych Juch”, który finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Ełku, Gminy Stare Juchy,  środków własnych Stowarzyszenia, pracy społecznej członków i wolontariuszy. Głównymi wykonawcami tu będą wolonatriusze zrzeszeni przy Stowarzyszeniu, przy współpracy  z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Starych Juchach,  Gminnym Ośrodkiem Upowszechniania Kultury w Różanie, a Stowarzyszenie Ahoj! Nachbarn z Monachium pomoże nam przy dystrybucji tych filmów za granicą. Warsztaty przygotowujące do realizacji filmów oraz ich reżyserię poprowadzi doświadczona animatorka, będzie też skomponowany własny  podkład muzyczny. Planujemy zakończyć realizację do końca lipca, a w sierpniu zorganizujemy pokazy, jeśli się uda to w co najmniej 4 miejscach,  w przepięknych sceneriach naszych jezior i plaż. W dalszym terminie postaramy się z nimi dotrzeć do każdej świetlicy w Gminie.
Będziemy regularnie informować o przebiegu prac . Był już zrobiony rekonesans miejsc, w których będą kręcone filmy, a w najbliższą sobotę spotykamy się na warsztatach aktorskich i scenariuszowych.
W maju odwiedziliśmy też autora w/w książek pana Jerzego Marka Łapo w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które oprócz bogatej kolekcji muzealnej oferuje bardzo ciekawe spotkania, warsztaty (tkactwo, garncarstwo) – zdjęcia poniżej.
 

Autor: Elżbieta Topolska