Aktualności

Ludzie i wydarzenia

10lut2010

PZYJĘTY PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI STARE JUCHY

Na zebraniu wiejskim mieszkańców Starych Juch przyjęto plan odnowy miejscowości
Po blisko roku pracy został przyjęty na zebraniu wiejskim mieszkańców Starych Juch Plan Odnowy Miejscowości na lata 2010-2016.

Plan zawiera charakterystykę miejscowości, inwentaryzację zasobów służącą ujęciu stanu rzeczywistego, opis mocnych i słabych stron miejscowości oraz jej szans i zagrożeń, planowane kierunki rozwoju, przedsięwzięcia wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań.
Plan Odnowy Miejscowości Stare Juchy został sporządzony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania “Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Do planowanych zadań wprowadzono nowe zadania i usunięte te, które udało się zrealizować w ostatnim roku.

Wśród nowych zadań dopisano: "Remont elewacji kościoła parafialnego wraz z zagospodarowaniem terenu przykościelnego". Parafia złoży wniosek w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego konkursie na Odnowę Wsi z Programu Rozwoju Obszarów wiejskich. Planowany koszt zadania wyniesie blisko 600 tysięcy złotych, z których 75% kosztów zostanie zrefundowanych. Elewacja, która poddawana była niedawno remontowi, ale nie spełnił on oczekiwań i wymaga poprawek. Obecnie przygotowany projekt został sporządzony przez osoby mające odpowiednie doświadczenie w zabezpieczaniu zabytkowych budowli i uzgodniony w wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Ponadto zostanie wykonane zagospodarowanie terenu przyległego w postaci utwardzonych ścieżek i dojść.

Ksiądz Proboszcz bardzo zaangażował si w niezbędny remont naszego kościoła pw Trójcy Przenajświętszej. Nasz kościól ma już blisko 450 lat, gdyż został pobudowany w 1586 roku. W środku znajduje się renesansowy ołtarz z 1591 roku, ambona z malowidłami renesansowymi z 1574, późnogotycka grupa “Ukrzyżowania” z drugiej połowy XVI wieku, późnobarokowy prospekt organowy z 1730 roku, a na wieży dzwon barkowy z 1647.

Będąc najcenniejszym zabytkiem w naszej gminie mamy obowiązek chronić go, aby służył następnym pokoleniom.

Autor: Jarosław Franczuk