Było dużym zdziwieniem dla mieszkańców naszej gminy, jak dwoje młodych ludzi zaczęło wypytywać o stare zdjęcia, opowieści o dawnych czasach i znaleziskach, jednak już po pierwszych wizytach wolontariusze zyskali sympatię mieszkańców, którzy chętnie dzielili się z nimi swoimi "skarbami". Do tej pory Marek i Maciek kilkakrotnie odwiedzili prawie trzydzieści rodzin ze Starych Juch i Szczecinowa pieczołowicie dokumentując cenne znaleziska, zdjęcia i nagrywając opowieści. Ktoś mógłby spytać po co? Kogo to interesuje? Właśnie po to, ażeby powstały wirtualne muzea wsi Szczecinowo i Stare Juchy.
W dniu 27 stycznia 2008r. jako pierwsi muzeum swojej wsi zobaczyli mieszkańcy Szczecinowa, a wśród gości honorowych znalazła się Wójt Gminy Stare Juchy, Pani Ewa Jurkowska - Kawałko oraz najstarsi mieszkańcy wsi. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji muzeum oraz krótkich historii opowiedzianych przez Pana Zubowicza i Pana Mateuszczyka. Przepiękne historie i zdjęcia możemy już oglądać na stronie internetowej muzeum www.ogniwa-tratwa.pl i chyba każdy uczestnik niedzielnego spotkania przyzna, że warto było dzielić się swoimi historiami. Już tradycją jest, że jak pojawiają się u nas Maciek i Marek to razem z nimi wędruje przepiękna muzyka. Zaraz po pokazie rozpoczęła się już słynna w naszym regionie "papuciówka", a do tańca przygrywały, aż dwa zespoły z Olsztyna i Suwałk. Uczestnicy mieli okazję potańczyć walczyki i oberki oraz skosztować wspaniałych potraw przygotowanych przez Koło Kobiet Aktywnych ze Szczecinowa. Panie napracowały się co niemiara bo były i gołąbki i kartacze i smaczne sałatki, a nawet smalczyk z jabłkiem.
Następnego dnia, w poniedziałek wirtualne muzeum obejrzeli mieszkańcy Starych Juch. Spotkanie odbyło się we wspaniałej rodzinnej atmosferze, bo wśród przybyłych gości były dzieci, młodzież no i oczywiście osoby starsze, bez których to muzeum nie mogłoby powstać. Uczestnicy prezentacji mogli obejrzeć bardzo dużo starych fotografii, poczytać i posłuchać opowieści o dawnych czasach, "starych terenach" oraz posłuchać nagrań przepięknych pieśni białoruskich w wykonaniu Pani Aleksandy Murzynowskiej. Również Pan Franciszek Galanty zaszczycił gości przepięknym komentarzem do zdjęć z rodzinnej kolekcji oraz zagrał kilka pieśni na skrzypcach i harmonii.
Wszystkie udokumentowane przez Stowarzyszenie TRATWA materiały możemy już obejrzeć pod tym adresem: www.ogniwa-tratwa.pl