Spotkania odbywać się będą w terminach ustalonych w czasie każdego warsztatu. Należy bowiem uwzględnić charakter pracy w obejściu i na roli. Zajęcia poprowadzi artystka ludowa Stefania Adasiewicz. Ucieszyło nas to, że na spotkanie przyszli też młodzi mieszkańcy naszej wsi (w tym również chłopcy), bo umiejętność haftu może przecież przydać się każdemu niezależnie od płci.
Na pierwszych warsztatach animator projektu P. Krystyna Pilawska - Wiercińska opowiedziała o historii haftu na Prusach Królewskich. Przyniosła też albumy z haftami, a P. Stefania Adasiewicz pokazała zrobione przez siebie prace oraz omówiła technikę (jaka obowiązuje) prac hafciarskich. Wydane też zostały akcesoria do nauki haftu: kanwa, nici typu “mulina i specjalistyczne igły. I tak zaczęły pokazywać się szlaczki na kanwach. Jako pierwsze powstanie zakładka do książki z monogramem uczestnika.
Należy wspomnieć, że pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę przy kawie i słodkościach przygotowanych przez “Szczecinowianki. Ciepełko zapewnił nam piec kuchenny w którym wesoło buszował ogień, a w pomieszczeniu gdzie spotkaliśmy się zrobiło się miło i rodzinnie.
To tyle na początek. Dalsze postępy w naszych zmaganiach z igłą i nitką w następnym artykule.
Ale! Ale! Najważniejsze to należy odpowiedzieć na pytanie - kto dał pieniądze na realizację tego projektu. Dostaliśmy je z wygranego konkursu grantowego, w którym złożono 36 projektów, a wybranych zostało 16. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu “Działaj Lokalnie VII Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Stopa, a dofinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Ełk i Gmina Stare Juchy. Osobowości prawnej użyczyło nam Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy, które zapewniło wkład własny finansowy do projektu.
Krystyna Pilawska - Wiercińska