Aktualności

Ludzie i wydarzenia

11sty2008

SZKOLENIE ROLNIKÓW W WYMAGANIACH WZAJEMNEJ ZGODNOŚCI DLA GOSPODARSTW ROLNYCH

W dniu 11 stycznia w GOK-u w Starych Juchach odbyło się kolejne spotkanie w ramach szkolenia wzajemnej zgodności dla gospodarstw rolnych objętych systemem płatności bezpośrednich.
Jeszcze w 2003 roku, czyli zanim do UE przystąpiła Polska, ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej uzgodnili reformę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zasadniczym elementem nowej WPR, wdrażanej od 2005 roku, jest oddzielenie płatności bezpośrednich od struktury i wielkości produkcji rolnej. Oznacza to zastąpienie większości dotychczasowych płatności bezpośrednich systemem jednolitej płatności (SJP). Dlatego też nowa WPR będzie w większym stopniu uwzględniać oczekiwania konsumentów i podatników, dając jednocześnie rolnikom swobodę wyboru kierunku produkcji w zależności od wymagań rynku. Znaczna większość dotacji będzie wypłacana rolnikom niezależnie od wielkości produkcji, ale ich otrzymanie będzie uwarunkowane spełnieniem szeregu norm środowiskowych i dobrostanu zwierząt, określonych zasadą wzajemnej zgodności (cross-compliance), co poprawi konkurencyjność i zwiększy orientację rynkową producentów rolnych, a jednocześnie zapewni konieczną stabilizację dochodów rolniczych.

Nowe państwa członkowskie, w tym Polska, zostały wyłączone z obowiązku wprowadzenia zasady wzajemnej zgodności do czasu wdrożenia systemu jednolitej płatności, tj. najpóźniej do 2009 roku.

Szkolenie ma na celu przekazanie informacji dotyczącej wymagań w ramach zasady wzajemnej zgodności, gdyż przestrzeganie zasad będzie warunkiem otrzymania płatności bezpośrednich.

Wymagania są określone w działach:
1. Ochrona środowiska, w tym między innymi: ochrona dzikiego ptactwa, wód gruntowych.
2. Zdrowie publiczne ludzi, zdrowie zwierząt, zdrowotność roślin oraz identyfikacja i rejestracja zwierząt.
3. Dobrostan zwierząt, tzn. wymagania dotyczące ochrony zwierząt gospodarskich.
4. Dobra kultura rolna, w tym erozja gleby, struktura gleby.

Wiele dyskusji i wątpliwości budzi u rolników brak na miejscu lekarza weterynarii. Pani Wójt przedstawiła swoje działania w tym zakresie i omówiła współdziałanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.
W szkoleniu mogło uczestniczyć tylko 40 rolników, którzy wybrani zostali spośród większej ilości zgłaszających się.
Szkolenie prowadzili P. Grażyna Mirota i Józef Kulbacki z ełckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Autor: Jarosław Franczuk