Do korowodu przyłączyli się również liczni turyści i mieszkańcy Starych Juch.
Po przejściu na plażę Wójt przekazała klucze do grodu na ręce Jacentego Ordowskiego, po czym głos zabrali zaproszeni goście: Pan Senator Marek Konopka pogratulował pomysłu i wyraził żal, iż dotychczas mimo zaproszeń nie uczestniczył w imprezie. Pan Radosław Król przyłączył się do słów Senatora i podkreślił, że gmina Stare Juchy jest znana ze skuteczności pozyskiwania środków oraz ze swoich działań proekologicznych. Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji przekazała mieszkańcom i Wójt gratulacje za wspaniałą organizację i pozdrowienia od ministra Zbigniewa Włodkowskiego. Później do zabawy przyłączył się Pan Starosta ełcki Krzysztof Piłat z rodziną.
Ciekawostką było to, że zaproszeni goście wykazali niesamowity hart ducha, gdyż uczestniczyli w Pikniku cały dzień, aż do późnych godzin nocnych, a Starosta dodatkowo nawet całą niedzielę.
W trakcie imprezy przeprowadzono szereg konkursów dla rycerzy jak i publiczności. Co jakiś czas puszkarz pan Stefan Pohlman oddawał wstrząsający ziemią strzał z hakownicy.
Widzom przypadły szczególnie do gustu pokazy woltyżerki konnej oraz ćwiczenie rycerskie “obrona ostatniej baszty.
Widzowie jak zwykle mogli stoczyć walki na koźle, w małego Johna i konkurs łuczniczy.
W walkach na koźle widzowie mogli oglądać pojedynek pomiędzy Starostą ełckim a Sekretarzem Gminy.
Wspaniały spektakl przygotowała młodzież z GOK-u pod kierunkiem Pań Krystyny Wiercińskiej i Eleonory Waraksy. Była to opowieść o życiu i zwyczajach plemienia Jaćwingów, a szczególnie o zaręczynach i przygotowaniach do ślubu młodej pary. Przedstawienie odbywało się na piaszczystej plaży, na którą młodzieńcy przybyli łodziami.Część strojów została uszyta w ramach projektu " Przez sztukę do historii" finansowanego z grantów Powiatu Ełckiego. Materiały ufundowali również Panstwo Maryla i Jaroslaw Borowikowie.
Jak zwykle najbardziej spektakularne było zdobycie przez Krzyżaków grodu jaćwieskiego. Tym razem dla wygody oglądających zbudowano ławki a kształcie amfiteatru. Miejsca siedzące były zajęte już na ponad godzinę przed spektaklem.
Po widowisku odbył się pokaz sztucznych ogni, a jeszcze później wspaniały koncert zespołu cygańskiego HITANO.
Drugi dzień był już bardziej spokojny. Odbył się konkurs kulinarny na smaczne swojskie COŚ - czyli ciacho, ogórek, śledź.
W konkursie uczestniczyły:
Grupa Kobiet aktywnych ze Szczecinowa
Gospodarstwo Rodzinne - Marta Minarowska - Sordachy
Nieformalna Grupa Młodzi Aktywni ze Skomacka Wielkiego
Świetlica OSP Skomack Wielki
Państwo Jadwiga i Aleksander Słomscy - Stare Juchy.
Jury po ocenie wyglądu, smaku uznało, że bezkonkurencyjne COŚ wykonała Grupa Kobiet Aktywnych ze Szczecinowa i im został wręczony Puchar Marszałka województwa Jacka Protasa.
Kolejne miejsca zajęli: Gospodarstwo rodzinne, świetlica OSP, Młodzi Aktywni i Państwo Słomscy.
Zgodnie z deklaracją Pani Steni Matusiewicz otrzymany Puchar będzie ozdobą nowej świetlicy, która już niedługo zostanie oddana do użytku w Szczecinowie.
Odbyło się jeszcze szereg konkursów rodzinnych: wyścigi kajakowe, puszczanie kaczek na wodzie, puszczenie papierowych łódeczek przez dzieci i wzbudzające najwięcej śmiechu wyścig na deskach jaćwieskich.
Został również przeprowadzony konkurs " Mazury cud Natury"
5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się pierwszym miejscu w swojej kategorii (“krajobrazy i formacje polodowcowe).
9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich Mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało z nich 21 lipca, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazły się Mazurskie Jeziora, które tym samym zostały uznane jednym z 5. najpiękniejszych miejsc w Europie i jednym z 28. miejsc na świecie.Od tego dnia głosowanie rozpoczęło się na nowo i potrwa do listopada 2011 roku, kiedy władze Fundacji "New7Wonders" ogłoszą listę 7 Cudów Natury. Mazury można wesprzeć głosując na stronie: www.MazuryCudNatury.org, lub wysyłając SMS o treści “Mazury na numer 7155 (koszt 1,22 zł z VAT).
Pomiędzy konkursami występował zespół PAKA z Grajewa oraz barwny, żywiołowy zespół TAMBURMAJORKI również z Grajewa.
Po raz pierwszy patronat nad imprezą objął Marszałek województwa Pan Jacek Protas.
Coroczne doświadczenia z kolejnych Pikników jaćwieskich skłaniają organizatorów do dalszego poszukiwania jego formuły, w celu uatrakcyjnienia programu.
W bieżącym roku działania historyczne - rycerskie ograniczyły się do pierwszego dnia, drugi dzień miał być dniem konkursów rodzinnych.
Sponsorzy:ALIOR BANK, BANK SPÓŁDZIELCZY W EŁKU,DOS PATOS, ZBIGNIEW SMOLEŃSKI, KONSALNET, ANIMEKX- ZAKŁADY MIĘSNE "MAZURY", GOSPODARSTWO ROLNE KAZIMIERZ WASZKIELEWICZ -OLSZEWO,GOSPODARSTWO ROLNE WIESŁAWA I SŁAWOMIR KORONKIEWICZOWIE-DOBRA WOLA, GOSPODARSTWO ROLNE KRYSTYNA I JÓZEF GAZOWSCY-SKOMACK WIELKI, PAŃSTWO MARYLA I JAROSŁAW BOROWIKOWIE Z BIAŁEGOSTOKU, PHU "SZKŁO" ŁEMPICCY Z EŁKU ORAZ PAŃSTWO JAN I GRAZYNA WALJEWSCY.
Organizatorzy dziękują:
GOSPODARSTWU RYBACKIEMU W EŁKU PANU PREZESOWI ABRAMCZYKOWI ORAZ PANU W. KARPIŃSKIEMU ZE STARYCH JUCH,ANDRZEJOWI OLEKSEMU- DOWÓDCY 15 BATALIONU SAPERÓW Z ORZYSZA ORAZ KPR PAWŁOWI WIERZBICKIEMU I ST.SZER. EMILOWI AKACKIEMU, ZSS W STARYCH JUCHACH, OSP STARE JUCHY I OSP GRABNIK, PIEKARNI "CYMES" Z SUWAŁK, 108 SZPITALOWI WOJSKOWEMU W EŁKU, SOŁECTWU SZCZECINOWO, ZAKŁADOWI ENERGETYCZNEMU W EŁKU, PAŃSTWU SŁOMSKIM ZE STARYCH JUCH, PANU KAZIMIERZOWI HRUBCZYŃSKIEMU, PAŃSTWU ADASIEWICZOM ZE SZCZECINOWA, PANU MIROSŁAWOWI KALINOWSKIEMU Z KRZYWEGO!
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA GRUPY TANECZNEJ "TAMBURMAJORKI" Z DOMU KULTURY W GRAJEWIE ZA WYSTĘPY, ORAZ PANIOM KRYSTYNIE WIERCIŃSKIEJ, ELEONORZE WARAKSA I EWIE GUMIŃSKIEJ.
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA WSPANIAŁYM CHŁOPCOM Z ZAWAD EŁCKICH I STARYCH JUCH, KTÓRZY WYSTĄPILI W SPEKTAKLU.
Na organizację Pikniku GOK złożył wniosek do "małych projektów" LGD Lider w EGO", po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku może liczyć na zwrot ponad połowy kosztów organizacji.