VII Sesja Rady Gminy Stare Juchy jak zwykle odbyła się w sali widowiskowej biblioteki. Głównym celem było udzielenia absolutorium Wójt Gminy, co z ustawy o finansach publicznych. W gminie Stare Juchy sesja poświecona temu tematowi odbyła się 24 czerwca.
Wójt gminy Ewa Jurkowska-Kawałko wraz ze Skarbnikiem Gminy Bożeną Wołyniec przedstawiły radnym sprawozdanie z wykonania budżetu za 2014 rok. Sprawozdanie to było już przedmiotem obrad Komisji Rewizyjnej, która z pozytywną opinią przesłała je do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Izba przysłała pozytywną opinię i ona również została przedstawiona radnym. Wniosek o udzielenie absolutorium został podjęty jednogłośnie prze obecnych na sesji 12 radnych.
Tę najważniejszą uchwałę poprzedziło wręczenie Tomaszowi Roguckiemu srebrną odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie za społeczną opiekę nad cmentarzem ewangelickim we wsi Jeziorowskie przez Wójt i Przewodniczącego Rady. Wójt skierowała szczególne słowa podziękowania za tą społeczną pracę co jest bardzo ważne i cenne bo jest to pamięć o tych, którzy polegli w okresie I wojny światowej o czym należy pamiętać i szanować miejsce spoczynku tych osób.
Ponadto Dyrektor Biblioteki – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy przedstawił program działań w okresie wakacyjnym, wójt Ewa Jurkowska-Kawałko przedstawiła szczegółową informację ze swoich działań pomiędzy sesjami rady.
Podjęto uchwały, których treść można znaleźć w biuletynie informacji publicznej gminy Stare Juchy.
Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje w prezydium rady. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową. Komisja rewizyjna wykonuje też inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę gminy na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej powinien określać statut gminy.
Uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy – co oznacza, że przy 15-osobowej radzie, co najmniej 8 głosów musi być „za” udzieleniem absolutorium, lub 8 „przeciw”. W takiej bowiem sytuacji mamy ważną uchwałę absolutoryjną. Głosuje się wniosek komisji rewizyjnej: jeżeli jest pozytywny dla wójta to 8 głosów „za” wnioskiem daje mu absolutorium, a 8 „przeciw” oznacza, że rada nie udzieliła absolutorium. Wniosek negatywny głosowany jest analogiczną proporcją głosów, tyle że odwrotnie: 8 „przeciw” daje wójtowi absolutorium, a 8 „za” wnioskiem - powoduje nieudzielenie absolutorium.