Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.
Mammografia jest badaniem bezpiecznym, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany.
Mammografia profilaktyczna jest realizowana w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku 50 - 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii. Kobiety obciążone genetycznie tzn. jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki siostry lub córki) występował rak piersi mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi. Panie nie objęte Programem Profilaktycznym mogą wykonać badanie odpłatnie - koszt 80zł.
BADANIE MAMMOGRAFICZNE - PRZEBIEG
W czasie badania wykonuje się 4 zdjęcia - po 2 zdjęcia każdej piersi. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak dobrze jest założyć dwuczęściowe ubranie, ponieważ do badania należy rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Samo badanie trwa kilka minut, najważniejsze są czynności przygotowujące, czyli odpowiednie ułożenie prześwietlanej powierzchni ciała. Aby badanie mammograficzne było jak najlepszej jakości, należy unieruchomić prześwietlaną pierś. Przebiega to w ten sposób, że pacjentka staje we wskazanym miejscu przy aparacie mammograficznym, natomiast technik elektroradiologii, który je wykonuje, musi umieścić pierś pomiędzy dwoma płytkami. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu.
W części przypadków, statystycznie u jednej na 20 kobiet, która wykonała mammografię skryningową konieczne jest wykonanie po mammografii badań dodatkowych np. USG, zdjęć celowanych, powiększonych oraz różnego rodzaju biopsji. To niekoniecznie oznacza, że coś jest nie w porządku - 4 na 5 kobiet po dalszych badaniach otrzymuje informacje, że wyniki są dobre. Lepiej upewnić się o wynikach badania poprzez diagnostykę pogłębioną niż pozostawić cień wątpliwości. Tylko w przypadku wykrycia zmiany podejrzanej diagnostyka musi być uzupełniona o badanie mikroskopowe, najczęściej za pomocą niegroźnych technik biopsyjnych. W przypadku, gdy badania mammograficzne były wykonywane już wcześniej, należy pamiętać o zabraniu poprzednich zdjęć.
ZAREJESTRUJ SIĘ telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00 pod numerami: 58 666 2 444, 801 080 007 lub elektronicznie na http://www.fado.pl
Źródło: http://www.fado.pl