Miejscem imprezy będzie plaża nad jeziorem Jędzelewo. Stanie na niej, na tle jeziora, makieta grodu, na który w godzinach wieczornych Chorągiew Jacentego Ordowskiego przypuści szturm. Czy wbrew historii dzielni Jaćwingowie się obronią? Czy kamienie i strzały dorównają średnowiecznym armatom i taranom Zakonu? O tym przekonamy sie późnym wieczrem 4 sierpnia!
Impreza rozpocznie sie ok. godziny 12.oo na Placy 500-lecia. Zostanie tam odsłonięty Pomnik: Zagininy Duch Jaćwingów. Rzeźba jest wykonywana przez ełckich rzeźbiarzy amatorów: Jana Kosiorka i Stanisława Rudnika w drewnie topolowym. Przedstawia trzech wojów jaćwieskich wychodzących z lasu. Zagubieni przez historię, nie mający żadnej narodowości, która by się z nimi identyfikowała. Może warto o nich pomyśleć, bo przecież im zawdzięczamy nazwę miejscowości?
Po odsłonięciu rzeźby, już na plaży można będzie wysłuchać między innymi dwóch muzykujących rodzin z Ełku: "Mazurskie Kwiaty" Państwa Karpuków i "Kapelę Dzieci Naszych" Państwa Szulców.
"Mazurskie Kwiaty" to zespół rodzinny składający się z rodziców Iwony i Macieja Karpuków wraz z siedmiorgiem dzieci. U nas zagrają i zaśpiewają z Jakubem (cymbały wileńskie i wokal), Magdą (instrumenty perkusyjne), ą i Judytą (śpiew). Dwie najstarsze córki będą uczestniczyć w Międzynarodowym Jarmarku Muzyki Ludowej w Węgorzewie. Zespól odnosi wiele sukcesów podczas festiwali i przeglądów. Gra muzykę mazurską z elementami muzyki ludowej z kresów wschodnich. W ich repertuarze są melodie sąsiednich krajów. Grają i śpiewają od 2005 roku. Rodzice śpiewają i grają na gitarze.
"Kapela dzieci Naszych" Adama i Agnieszki Szulców, również składa się, oprócz rodziców z pięciorga dzieci. Dwoje najmłodszych ze wzdlędu na wiek jeszcze nie występuje. Mmam gra na flecie, tata na gitarze, a z dzieci: Jakub na skrzypcach, Daniel na wiolonczeli, Hiacynta i Dominik śpiewją. Kapeli pomaga siostrzeniec Marcin grający na bębenku. Zespól również występuje na licznych przeglądach. Zdobywa uznanie w oczach jurorów i widzów. Ostatnio podczas przeglądu w Dobrym Mieście otrzymali wyróżnienie za niespotykaną formę muzykowania. Grają muzyke folkową (ludową) z róznych krajów oraz swoje kompozycje.
Ze względu na wyjazd części Miejskiej Orkiestry Dętej OSP zagra u nas pomniejszony skład: Zespól Estradowy przy MOD OSP w Ełku.
Można będzie zwiedzić wiele wystaw sponsorów i zapoznać się z ich ofertą. Między innymi ełcki oddział KRUSu zaprezentuje jak bezpiecznie posługiwać się piłami łańcuchowymi. Wystawę sprzętu rolniczego przygotowała firma BARNI, środków ochrony roślin wraz z materiałami do produkcji rolnej przygotowały firmy: LITEXIMP i UNIROL. Własne stoiska przygotowują również: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Ofertę, nie tylko dla rolników, przedstawi BANK BGŻ.
Ełcki Caritas przeprowadzi loterię fantową, której dochód przeznaczony zostanie na wyposażenie świetlicy w Orzechowie.
Dzieci będą mogły szaleć na placach zabaw. Dorośli będą mogli wypożyczyć kajak lub przejechać sie motorówką.
Około godziny 15.oo dotrze do Starych Juch z dalekiej siedziby Zakonu, bo aż z Gniewu nad Wisła, Chorągiew Jacentego Ordowskiego, która będzie bawiła i uczyła wszystkich do późnych godzin nocnych. Wśród różnych propozycji, między innymi:
- Prezentacje Chorągwi Zakonu Najświętszej Marii Panny oraz dawnych tańców, pasowania na rycerza i ślubowania damie serca.
- Konkursy sprawności rycerskiej dla publiczności.
- Zabawy plebejskie dla publiczności: kręcioł plebejski, Mały John.
- Pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni, pokazy średniowiecznej artylerii: hakownic i folgerza.
- Turniej kuszniczy o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza Zakonu.
- Próby bojowe dla publiczności: rzut toporami, ciskanie sulicą, cięcie mieczem.
Po inscenizacji można będzie obejrzeć pokaz sztucznych ogni, który rozświetli całe jezioro.
Patronat medialnyna imprezą sprawują Rozmaitości Ełckie. O imprezie też: http://gazetaolsztynska.wm.pl/-Walka-z-Krzyzakami,28138
Ramowy program Pikniku Jaćwieskiego
Stare Juchy 04.VIII. 2007 Plaży nad Jez. Jędzelewo
12:00 Odsłonięcie rzeźby Zaginiony Duch Jaćwingów (Plac 500-Lecia )
· Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ełku
· Konkursy historyczne z nagrodami pt. “Warto zajrzeć do historii naszych ziem “
· Występy artystyczne muzykujących rodzin: “Mazurskie Kwiaty i “Kapela Dzieci Naszych
· Zespół GOK Stare Juchy “Mazury i “ Moderato
Ok. 15:00 Prezentacja Chorągwi Zakonu Najświętszej Marii Panny
· Otwarcie historyczne przez Wielkiego Mistrza, użycie średniowiecznej artylerii: hakownic i folgerza
· Prezentacja dawnych tańców połączona z nauką dla publiczności
· Konkursy sprawności rycerskiej dla publiczności połączone z prezentacją pasowania na rycerza i ślubowaniem damie serca według obyczaju średniowiecznego
· zabawy plebejskie dla publiczności: kręcioł plebejski, Mały John
· pokazy walk rycerskich z użyciem różnej groźnej broni średniowiecznej: mieczy toporów, liścieni
· turniej kusznicy o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza
· próby bojowe turniejowe dla publiczności: rzut toporami sulicą, cięcie mieczem
Ok. 21:00 Inscenizacja oblężenia ostatniego grodu jaćwieskiego przez Krzyżaków
22:00 “Czarowanie świata - Grupa teatralna Kulisy 2 z grupą Fireshow
Pokaz sztucznych ogni
Zespół Konkret w przerwach DJ Pablo i DJ Explorer