Stare Juchy to jedna z najstarszych miejscowości na Mazurach. Nazwa jej wywodzi się z zaginionego w historii plemienia Jaćwingów. Lokalne legendy sytuują na pobliskim wzniesieniu grodzisko jaćwieskie, zwąc pagórek Górą Zamkową. Niedaleko leży olbrzymi głaz narzutowy, który uważa się za ołtarz ofiarny tego plemienia. Ile w tym prawdy - nie wiadomo. Niestety, historia tych ziem stanowi tajemnicę.
Kręte drogi, z licznymi podjazdami i zjazdami, są wymarzonym terenem dla sportów rowerowych i pieszych wypraw. Czyste i duże jeziora oczekują na żeglarzy, a rzeki i strumienie na kajakarzy i wędkarzy.
Na turystów oczekują w gminie liczne gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty. Oferują aktywny wypoczynek, jak np. przejażdżki konne w siodle i bryczkami. Odważni mogą nauczyć się tu konnej jazdy. Można wypożyczyć rower i zwiedzić gminę oznakowanymi ścieżkami turystycznymi.
Ci, którzy boją się zgubić drogę, mogą wsiąść na kajak i rzekami dopłynąć ze Starych Juch do Ełku (z jeziora Jędzelewo, Młyńską Strugą można wpłynąć na jezioro Rekąty, z nich na Ułówki, Łaśmiady i rzeką Ełk) lub z pobliskiego Połomu Łaźną Strugą do Łaśmiad i dalej również rzeką Ełk.
Odważni mogą przepłynąć z jeziora Szóstak do Ułówek rzeką, której 250 - metrowy odcinek prowadzi pod ziemią! Naprawdę odważni w jednym z gospodarstw mogą nauczyć się latać na paralotni. A ci, którzy lubią ciszę, spokój i samotność, mogą wybrać się na ryby, grzyby, czarne jagody i żurawiny. Trzeba tylko wybrać odpowiednią porę roku i posłuchać rad gospodarzy, którzy wiedzą, gdzie ich szukać.
Ciekawi zabytków techniki w jednym z gospodarstw mogą obejrzeć zbiór starych maszyn rolniczych konnych i bardzo starych ciągników.
Miłośnicy historii powinni zwiedzić dwa kościoły:
w Grabniku z XVI w., przebudowany w latach 1730-1739 i 1865 r. (z pierwotnej budowli pozostały pochodzące z 1565 r. fundamenty i podpiwniczenie wieży);
w Starych Juchach z XVI w., wielokrotnie przebudowywany, a w nim główny ołtarz, tryptyk gotycki z 1591 r., którego skrzydła przedstawiają sceny z życia Chrystusa. Ośmioboczna ambona pochodzi z 1574 r., organy z 1772 r., stojący gdański zegar, dzwon z 1647 r.
Najbardziej dociekliwi mogą znaleźć wiele starych dworów z zabudową folwarczną, z których tylko nieliczne wpisano jako zabytki.
Szlaki spacerowe znakowane:
zielony (Stare Juchy-Kałtki), 4,5 km,
żółty (Stare Juchy-głaz narzutowy), 1 km,
czerwony (Stare Juchy-Jezioro Garbas-Stare Juchy), 7 km.
Szlaki turystyczne znakowane:
zielony (Ogródek-Stare Juchy-Tama koło Rajgrodu), 120 km,
niebieski (Ełk-Skomack Wielki-Odoje).
Szlaki piesze nieznakowane:
Ełk-Siedliska-Malinówka-jezioro Łaśmiady-Jeziorowskie-jezioro Zawindki-Liski-jezioro Garbas-Stare Juchy-Gorłówko,
Stare Juchy-jezioro Ułówki-Gorło-Zwady Ełckie-Sajzy-jezioro Łaśmiady-Straduny-jezioro Ołówek-Miluki-Przykopka-Ełk.
Szlaki wodne nieznakowane:
Kajkowski-Ełk-Skomack Wielki,
Stare Juchy-Ełk,
Ełk-Stare Juchy-jezioro Gawlik
Szlak rowerowy zielony:
Stare Juchy-Zawady Ełckie-Gorłówko-Stare Juchy, 19,6 km,
Szlak rowerowy zielony:
Stare Juchy-Szczecinowo-Gawliki Małe-Kałtki-Stare Juchy, 31 km.