Aktualności

Kultura

9gru2016

BIBLIOTEKA CENTRUM INFORMACJI I KULTURY GMINY STARE JUCHY DRUGA W WOJEWÓDZTWIE

W czwartek 8 grudnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej „Stary Ratusz” w Olsztynie odbyło się spotkanie bibliotek z województwa warmińsko-mazurskiego na konferencji „Biblioteka Twój czas, Twoje miejsce”.

W trakcie konferencji mówiono w korzyściach dobrej współpracy samorządu z biblioteką publiczną oraz o korzyściach ze środków „Infrastruktura bibliotek” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (nasza biblioteka została właśnie przebudowana i wyposażona z tych środków).

Celem konferencji było również uhonorowanie bibliotek z województwa warmińsko-mazurskiego, które znalazły się w pierwszej setce ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek przygotowywanym przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”.

W rankingu w bieżącym roku mogły brać wszystkie biblioteki (rozszerzono o biblioteki miejskie, z wyjątkiem miast na prawach powiatu). Spośród ponad 2300 bibliotek w kraju do rankingu przystąpiło ponad 800.

W pierwszej setce znalazło się 9 bibliotek z województwa. Na najwyższej pozycji w kraju – piątej- z naszego województwa znalazła się ponownie biblioteka w Świątkach, ale w rankingu „spadła" z drugiej pozycji. BCIiK z kolei, z pozycji 31 w poprzednim roku awansował na 15 pozycję w skali kraju, co było jednym z najwyższych „przeskoków”.

Sukces na skalę kraju był możliwy dzięki zaangażowaniu pracowników oraz efektywności wydatkowania środków przeznaczanych w budżecie gminy Stare Juchy.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz skierował podziękowania do Wójt Gminy Ewy Jurkowskiej-Kawałko, a nim między innymi: „Z ogromną przyjemnością składam na Pani ręce najserdeczniejsze gratulacje z okazji zajęcia przez  Bibliotekę – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy wysokiego miejsca w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek (…)”, i dalej: „Działalność placówki niewątpliwie wpisuje się w misję bibliotek publicznych (…) między innymi za promocję czytelnictwa, aktywizowania mieszkańców społeczności, w której funkcjonują, na polu szeroko pojętej kultury, bycie centrum informacji oraz edukacji nie tylko literackiej, lecz także cyfrowej i społecznej.”

Więcej o rankingu można przeczytać na stronach Rzeczpospolitej oraz Instytutu Książki i w poprzednim artykule, tu

Autor: Jarosław Franczuk