Aktualności

Kultura

29maj2010

DZIEŃ MATKI W GMINNYM OŚRODKU KULTURY

NASZE PIĘKNE MAMY
W środę 26 maja 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach świętowaliśmy Dzień Matki. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych Mam i gości Dyrektor GOK-u Danuta Klimowicz wręczyła nagrody laureatom Konkursu “Najpiękniejszy zakątek Gminy Stare Juchy”.

Jako pierwsze rozpoczęły swój występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Starych Juchach pod opieką Pani Katarzyny Hanusko i Urszuli Sosnowskiej. Śpiewały piękne piosenki, ochoczo recytowały wiersze dla zgromadzonych Mam oraz tańczyły wprawiając w zachwyt i rozbawiając zgromadzoną publiczność. Dla przybyłych zaśpiewał również zespół muzyczny “Moderato” prowadzony przez Panią Eleonorę Waraksę. Zespół wykonał utwory: “Cudownych rodziców mam”, “Szklane domy”, “O mnie się nie martw”, “Tik tak bije moje serce”, które wywołały w oczach wielu mam łzy wzruszenia. W dalszej kolejności wystąpiły dziewczyny z grupy teatralnej “Kulisy 2”. Zaśpiewały dwie anglojęzyczne piosenki oraz jedną w języku polskim. Utwory wykonane zostały z akompaniamentem gitar i bębna. Ostatni utwór zadedykowały swojej “przyszywanej mamie” Pani Krystynie Pilawskiej - Wiercińskiej - instruktorce tejże grupy. Uroczystość zakończył występ Pana Krzysztofa Januszko, który przepięknie zaśpiewał oraz wyrecytował wiersz dedykując go swojej śp. Mamie.


Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie. W USA zgodnie z rozporządzeniem kongresu z roku 1914 wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce ustalono, że będzie obchodzony 26 maja.

Większość Państw, które to święto zaadoptowały organizuje je właśnie w maju. Jest więc miesiąc maj, oprócz tylu innych ważnych dat i rocznic, które w sobie nosi, także miesiącem matki. To jeszcze jeden powód by nazywać go najpiękniejszym dniem w roku.

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Wraz z rozkwitem wiosny nasi antyczni przodkowie przystępowali do celebrowania święta Matki Natury. Podczas specjalnych festynów, punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzenie, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, matce wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie wytworzył się zwyczaj obchodów święta bogini Cybele, także uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni: od 15 maja do 18 maja.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały zaadoptowane przez patriarchów wczesnego kościoła katolickiego i przemienione na święto Matki Boga. Z czasem wykształcił się obyczaj by w tym dniu powrócić do swojej rodzinnej parafii, tej w której było się ochrzczonym, i w ten sposób oddać cześć nie tylko Matce Boga ale i jej własnej matce.

Innym spojrzeniem na historię Dnia Matki jest historia tzw. “matczynej niedzieli” obchodzonej od około XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego “matczynego ciasta”, jeżeli w odwiedziny do domu szła dziewczyna.

Ustanowienie Dnia Matki miało na celu zacieśnić więź między rodzicami a ich potomstwem oraz zwrócić uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin. Pierwszy Dzień Matki, do którego doprowadziła Anna Jarvis uhonorowany był specjalną mszą, na której modlono się za wszystkie matki na świecie. Zaledwie cztery lata później Dzień Matki był już ogólnie znanym i przyjętym świętem.


Serdecznie dziękujemy przybyłym Mamom oraz wszystkim uczestnikom uroczystości.


Dziękujemy przede wszystkim naszym sponsorom za udział w organizacji uroczystości Dnia Matki w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach:

- Pani Krystynie Kunda,

- Państwu Barbarze i Stanisławowi Eliaszuk,

- Państwu Elżbiecie i Ireneuszowi Kwiatkowskim,

- Pani Wandzie Hanusko,

- Państwu Bożenie i Sławomirowi Sosnowskim.

Autor: Anna Waszkielewicz