Aktualności

Ludzie i wydarzenia

17kwi2009

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU GMINY PODSUMOWAŁO OSIĄGNIĘCIA 2008 ROKU

Odbyło się coroczne walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy.
15.04.2009r. w gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach odbyło się Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy. Głównym celem spotkania było przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany zasad organizacji stowarzyszenia poprzez nadanie mu statusu organizacji pożytku publicznego. Status taki nadawany jest organizacjom przez Sąd Rejestrowy na podstawie przedłożonego Statutu i sprawozadnia z działalności.
W wyniku jawnego głosowania wniosek został przyjęty jednogłośnie. Przewodniczący walnego zgromadzenia zapoznał zebranych ze zmianami, które należy dokonać w Statucie stowarzyszenia w związku ze zmianą jego organizacji.
W dalszym toku zebrania zatwierdzono i przyjęto finansowe sprawozdanie merytoryczne za rok 2008 przedstawione przez Skarbnika Panią Elżbietę Topolską.
Środowe spotkanie było też okazją do zaprezentowania zebranym dotychczasowych dokonań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy. Odbyło się w formie doskonale przygotowanej prezentacji multimedialnej, która jest tu do pobrania
Przyjęto również nowych członków stowarzyszenia oraz przedstawiono plany na najbliższy czas (m.in. dalsze prace nad modernizacją plaży wiejskiej w Liskach, działalność Gminnego Centrum Aktywności - GCA oraz terminy szkoleń dla zainteresowanych działalnością społeczną).

W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Gminy, który w imieniu Pani Wójt Ewy Jurkowskiej-Kawałko podziękował wszystkim członkom Stowarzyszenia za zaangażowanie i wymierne efekty działalności. Szczególnie za pomysły i dobrą realizację projektów z Poakcesynego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Co to jest organizacja pożytku publicznego?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) to podmioty pozarządowe, które pojawiły się po 1 stycznia 2004 roku. Od tego właśnie czasu stowarzyszenia i fundacje - po spełnieniu ustawowych wymogów - mogą otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Dlaczego stworzono taką specjalną grupę organizacji? Ustawodawca chciał, aby powstały instytucje, które cieszyć się będą zaufaniem publicznym. Zaufanie to zdobywają głównie przez działania na rzecz grupy społecznej, dla której zostały powołane oraz poprzez pełną jawność finansów, którymi dysponują.

Oprócz wielu obowiązków, które muszą wypełniać OPP, przysługują im również przywileje. Najważniejszy z nich to możliwość otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozwiązanie to zostało przyjęte przez polski parlament po to, aby podatnicy sami mogli decydować o przekazaniu części swoich podatków na rzecz inicjatyw, podejmowanych przez aktywnych obywateli, działających w OPP. Dzięki temu fiskalnemu rozwiązaniu, pieniądze pochodzące z 1% trafiają do najbardziej potrzebujących.

OPP odgrywają zatem bardzo ważną rolę w życiu publicznym. Połączenie ofiarności publicznej pochodzącej z wpłat z 1% oraz zaangażowania obywateli, działających w organizacjach pozarządowych, daje coraz więcej możliwości pomocy ludziom wspieranym przez OPP. Z roku na rok coraz więcej podatników korzysta z możliwości odpisu, choć nadal jest to niewielki odsetek ogółu rozliczających się. OPP, media, biznes i samorządy powinny razem prowadzić działania, aby zachęcić jak największe grono ludzi do skorzystania z przysługującego im prawa do odpisu. Ważne jest również, aby 1% nie był przekazywany “anonimowo”, lecz świadomie, na rzecz konkretnej OPP, działającej w najbliższym sąsiedztwie podatnika. Do tego potrzebna jest kampania promująca akcję 1%.


Autor: Jarosław Franczuk