Aktualności

Ludzie i wydarzenia

27mar2009

ŚWIETLICA WIEJSKA W SKOMACKU WIELKIM

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy poprowadzi świetlicę wiejską przy strażnicy OSP w Skomacku
W lutym ruszyła oficjalnie druga edycja programu integracji społecznej. Została podpisana umowa z Gminą Stare Juchy w ramach programu PPWOW. Jest to kontynuacja podjętych już wcześniej działań integracji społecznej na świadczenie usług mieszanych: integracyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, rozwijania zainteresowań, zdobywania nowych doświadczeń pod nazwą “Dajmy szansę”. Ta oferta jest adresowana do mieszkańców wsi Skomack Wielki i do okolicznych wsi. Jak pokazało doświadczenie działania te spotkały się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, co wyraziło się jej aktywnym uczestnictwem zarówno w regularnych zajęciach świetlicowych jak i udziałem w licznych imprezach okolicznościowych. Nie byłoby takiej spontanicznej działalności bez wsparcia zaangażowanych społeczników jak Pani Danuty Radziszewskiej (radnej gminy Stare Juchy), Pani Ewy Gumińskiej (nauczycielce z ZSS w Starych Juchach), Państwa Gazowskich, mieszkańców Skomacka oraz pomocy gminy, a szczególnie Pani Wójt, Ewy Kawałko-Jurkowskiej. Można śmiało powiedzieć, że ten program przyniósł zakładane rezultaty.

W efekcie wspólnych działań przy porządkowaniu terenu, renowacji pomieszczeń na potrzeby świetlicy, uczestnictwo w zajęciach codziennych i spotkaniach okolicznościowych mieszkańcy wsi poczuli się odpowiedzialni za swoje miejsce zamieszkania. Udział w spotkaniach i imprezach sprzyjał integracji wielopokoleniowej. Nastąpiła bardzo korzystna dla rozwoju osobowości wymiana doświadczeń zarówno w sferze materialnej jak i psychicznej - dzieci nauczyły się szacunku dla osób starszych, mogły poznać historię regionu słuchając opowieści seniorów, przysłuchując się regionalnym przyśpiewkom i pieśniom, poznać historię i jej znaczenie dla kraju. Dorośli mogli obserwować zachowania młodego pokolenia - poznać ich możliwości działania, uczenia się, zabawy, poznawania przyrody, nauki poszanowania przyrody, zwierząt i szacunku dla ludzi starszych. Oprócz nauki, dzieci miały możliwość rekreacji, rozwijania zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności, co pozwoli im na dalszy rozwój emocjonalny i fizyczny.

Takie miejsca jak świetlica i organizowane w niej zajęcia, spotkania sprzyjają wymianie społecznej, integracji społecznej, podnoszeniu samooceny, wartości jednostek, co niewątpliwie będzie miało kapitalne znaczenie dla rozwoju ich osobowości i organizacji życia w przyszłości - zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej.

Kontynuacja działań pozwoli na pogłębianie zdobytych już umiejętności, rozwijaniu kapitału ludzkiego.

W tym programie koordynatorem jest Pani Elżbieta Topolska, opiekunem świetlicy Pani Dorota Górska. Swoje wsparcie potwierdziła Pani Danuta Radziszewska, która jest “duszą i motorem” działań, pomysłów, aktywizacji społeczeństwa.

W programie chcemy poszerzyć działania i zamierzamy:

wprowadzić kursy informatyczne dla dzieci, młodzieży a przede wszystkim dla dorosłych. Ten rodzaj działalności możemy zrealizować dzięki pozyskaniu sprzętu komputerowego od Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy, a przede wszystkim dzięki staraniom prezesa Pana Józefa Żebrowskiego, który pozyskał ten sprzęt, zainstalował go w świetlicy i podłączył do internetu,

poprowadzić profesjonalne treningi piłki nożnej pod kierunkiem wykwalifikowanego trenera, które doprowadzą do stworzenia własnej drużyny wiejskiej. Ta drużyna wystąpi w gminnych zawodach piłkarskich, - regularne spotkania terapeutyczne, które poprowadzi pani Lila Harasin, wykwalifikowana terapeutka od uzależnień a skierowane będą dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

kontynuować zajęcia plastyczne (na szkle malowane, decoupage etc), pod kierunkiem Pani Ewy Gumińskiej, której profesjonalność i zdolności dydaktyczne przyciągnęły zainteresowanie dużej grupy dzieci. Prace z poprzednich zajęć są umieszczone na tablicy informacyjnej w świetlicy i zdobią jej ściany.

Choć oficjalnie program ruszył w lutym 2009, to w styczniu świetlica funkcjonowała regularnie i odbyły się już pierwsze spotkania z Panią Lilą Harasin (terapeutką od uzależnień). Odbyły się też spotkania z OSP z władzami gminy i powiatu.

W czasie ferii zimowych młodzież wzięła udział w konkursie tenisa stołowego organizowanego przez GOK w Starych Juchach. W turnieju tym Adrian Cybulski zdobył puchar dla świetlicy (kategoria szkół średnich), a dwóch innych zdobyło czwarte miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych i średnich.

Odbyły się tez zajęcia plastyczne “na szkle malowane”. Prace dzieci są umieszczone na ścianach świetlicy w charakterze dekoracji.

Jak co roku, tradycyjnie, grupa dzieci i młodzieży zorganizowała ludowe zapusty - tzw “cygany” (zdjęcie), chodząc po wsi i śpiewając związane z tradycją zapustów przyśpiewki ludowe. W ramach zajęć świetlicowych, 20 lutego, zorganizowaliśmy ogólnodostępny kulig zimowy

Od 14 lutego ruszył program “Jestem sobie przedszkolaczek”. Regularne zajęcia będą się odbywały 2 razy w miesiącu.

Autor: Elżbieta Topolska