Aktualności

Ludzie i wydarzenia

1cze2007

ZŁOTY PIASEK w SKOMACKU

Jak nie tracić informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenia... Jak nie tracić wyciekającego czasu jak złoty piasek... Jak nawiązać nić połączenia między pokoleniami - uczy Stowarzyszenie TRATWA w Skomacku Wlkim
Złoty Piasek to odbudowywanie przerwanego dialogu młodych i starszych. Działania projektu dążą do tego, by młodzi ludzie nauczyli się pytać, odkrywać, rozumieć i wykorzystywać pamięć, doświadczenie i wiedzę, która bardzo często jest bardzo blisko nich.
Praca polega nie tyle na poszukiwaniu wiedzy o indywidualnych biografiach, czy zdarzeniach historycznych, ale takich okruchów pamięci, które dla samych uczestników są niezwykłe, tajemnicze i fascynujące, a także wiążące się z ich dzisiejszym doświadczaniem życia. Z pojedynczych historii i opowieści, powstają “opowiadaki” - cykle obrazów - kolaży, będące mnemotechnicznymi zapisami poszczególnych historii, skomponowanych już w spójną całość. “Księgi” są jakby “scenariuszem - przewodnikiem” publicznych mini-spektakli młodych “opowiadaczy” przedstawianych najpierw w lokalnych środowiskach - dla osób, od których opowieści zostały zebrane. Następnie “Księgi” wędrują do innych miejsc i ludzi będąc znakomitą okazją i pretekstem do ważnych, niepotocznych spotkań kilku pokoleń.

Autorzy tego projektu - Stowarzyszenia TRATWA z Olsztyna - spotkali się dwukrotnie z mieszkańcami Skomacka.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 13 maja, drugie 27 maja w świetlicy w Skomacku Wielkim. Spotkały się dwie grupy mieszkańców na co dzień tak naprawdę żyjące obok siebie. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy naszego sołectwa i grupa młodzieży. Osoby starsze opowiadały o indywidualnych przeżyciach i zdarzeniach historycznych, których były świadkami, lub które miały wpływ na ich losy. Opowiadano o zapomnianych już obyczajach regionalnych.

Spotkanie było próbą nawiązania kontaktu międzypokoleniowego: starsi opowiadają, młodsi mają się nauczyć pytać, odkrywać rozumieć. Obie grupy uczą się wzajemnego szacunku, wykorzystują pamięć, doświadczenie i wiedzę. Uczestnicy spotkania zrozumieli, że wiedza ta jest niejednokrotnie bardzo blisko nich: u babci, dziadka, sąsiada, rodzica...

Trzeba tylko chcieć słuchać i pytać.

Autor: Danuta Radziszewska