Aktualności
-
26wrz2022
SAMOCHÓD STRAŻACKI DLA OSP STARE JUCHY
W wyniku przeprowadzonego przetargu, Gmina Stare Juchy zakupiła do OSP Stare Juchy używany, średni samochód pożarniczy ze sprzętem ratowniczo- gaśniczym zamontowanym na stałe. Jest to pojazd marki Renault Midlum 220.14 (4x4) GBA-Rt 2,5/25. Koszt zakupu to 180 tys. zł. Pieniądze na zakup pochodzą z budżetu gminy na 2022rok. W miesiącu październik planowane jest oficjalne przekazanie samochodu do jednostki.
-
23wrz2022
BUDOWA ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI SKOMACK WIELKI OSADA
Skomack Wielki Osada będzie miał świetlicę wiejską.
W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Edycja 3 PGR w miejscowości Skomack Wielki Osada zostanie pobudowana świetlica wiejska dla mieszkańców.
Spośród 3 złożonych do Polskiego Ładu wniosków inwestycja ta otrzymała dofinansowanie w wysokości 756.630,56 zł.
Dwa pozostałe wnioski tj.: Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Ostrów oraz przebudowa drogi gminnej w miejscowości Olszewo nie otrzymały dofinansowania.
W ramach planowanej inwestycji dotyczącej budowy świetlicy wiejskiej zaprojektowano budynek wolnostojący na rzucie prostokątnym w technologii tradycyjnej, kryty dachem dwuspadowym. W budynku zaprojektowano układ funkcjonalny: sala główna, kuchnia, 2 toalety w tym dla osoby niepełnosprawnej, pomieszczenie techniczne, przedsionek i komunikacja.
Powierzchnia użytkowa ok. 86 m 2 ogrzewana pompą ciepła, fotowoltaika. Powstanie również zagospodarowanie wokół budynku wraz z parkingami oraz zostanie zakupione częściowe wyposażenie świetlicy.
Planuje się przeprowadzenie przetargu jeszcze w tym roku, tak aby na wiosnę ruszyć z pracami budowlanymi.
-
14wrz2022
KAMPANIA SPOŁECZNA SADZA PŁONIE CZAD ZABIJA ŻYJ
Szanowni Państwo!
Miło Nam poinformować, że Międzywojewódzki Cech Kominiarzy jest organizatorem trzeciej edycji Kampanii Społecznej ,,Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”, która w tym roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego, TVP3 Kraków.
Tegoroczna edycja organizowana jest we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi: Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Uruchomienie tej edycji motywowane jest troską o bezpieczeństwo użytkowników budynków w związku z eksploatacją urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacji.
Cech współpracuje z instytucjami władzy publicznej oraz organizacjami technicznymi i społecznymi działającymi dla ochrony ludności i bezpieczeństwa publicznego w zakresie eliminacji niebezpieczeństwa zaczadzeń i pożarów powstałych od urządzeń ogrzewczych i kominowych oraz wybuchów gazu.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.
Podsumowanie tej edycji Kampanii Społecznej ,,Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” odbędzie się w maju 2023 r. w Ryglicach na II Ogólnopolskim Kongresie Kominiarskim.
Naszym przesłaniem na Kongresie będzie promocja wśród mieszkańców naszego kraju odnawialnych źródeł energii.
KOMUNIKAT MIĘDZYWOIJEWÓDZKIEGO CECHU KOMINIARZY DO WŁAŚCICIELI, ZARZĄDCÓW I UŻYTKOWNIKÓW BUDYNKÓW W ZWIĄZKU Z KAMPANIĄ SPOŁECZNĄ ,,SADZA PŁONIE. CZAD ZABIJA. ŻYJ!"
Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego ,TVP3 Kraków jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza".
Podsumowanie poprzedniej edycji Kampanii Społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” odbyło się 2 maja 2022 r. w Ryglicach podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy.
Ryglice to zagłębie producentów wyrobów z drewna. Pozostałością tej produkcji jest biomasa drzewna – odnawialne źródło energii.
Tegoroczna edycja kampanii społecznej „ Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” organizowana jest we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi : Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Celem kampanii społecznej "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.
Jednocześnie naszym celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).
Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej:
- jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów,
- jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.
Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez gminy oraz podczas lekcji/zajęć zawodoznawczych w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w naszym Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji Kampanii.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakazuje w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 —co najmniej raz na 6 miesięcy.
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Ustawa Prawo budowlane określa, że właściciel / zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – Mistrza Kominiarskiego, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie utraty życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska,
Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że:
-prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
-brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wspiera również kampanie społeczne innych stowarzyszeń w sprawie wyposażenia domów ogrzewanych z wykorzystaniem energii elektrycznej lub paliwa gazowego/ciekłego w komin awaryjny dymowy (komin bezpieczeństwa) do ewentualnego podłączenia przenośnego pieca na paliwo stałe na okres przedłużającej się awarii sieci elektrycznej czy braku dostaw paliwa gazowego/ciekłego w okresie niskich temperatur zewnętrznych.
W realizacji naszej kampanii społecznej współpracujemy z wszystkimi organizacjami kominiarskimi i równocześnie wspieramy i propagujemy kampanię przez nie organizowane
- "Zaproś Kominiarza" organizowaną przez Krajową Izbę Kominiarzy
- "Inwentaryzacja źródeł ciepła" organizowaną przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego
- "Ochrona środowiska wybór naszych czasów" organizowaną przez Kominiarską Fundację Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska
- "Tradycja dla rzemiosła. Nowoczesność dla bezpieczeństwa" organizowaną przez Cech Kominiarzy Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą.
- “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” organizowaną przez Państwową Straż Pożarną.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy , jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z właścicielami budynków.
Podsumowanie Kampanii Społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” odbędzie się w maju 2023 r. w Ryglicach podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy.
KOMUNIKAT PREZESA KRAJOWEJ IZBY KOMINIARZY DO WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW
Sezon ogrzewczy 2022/2023 może być wyjątkowo niebezpieczny!
Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023, a związanego z falowym powrotem i podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały.
W naszej ocenie czynności takie powinny być poprzedzone Opinią Mistrza Kominiarskiego, która to Opinia wskazywałaby na możliwość techniczną wykonania takiego podłączenia lub na brak takiej możliwości.
Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2021 odnotowano 18.170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 280 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Dane statystyczne KG PSP (źródło: https://dane.gov.pl)
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2021/2022 (1.10.2021 r. – 31.03.2022 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2.435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 988 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne.
Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną oraz kampanię „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy.
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA!
www.ZaprosKominiarza.pl
Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2020 r., poz.1333).
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
-
14wrz2022
SPOTKANIA INFORMACYJNO - KONSULTACYJNE W CELU PRZYGOTOWANIA LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU NA LATA 2023 - 2027
Szanowni Państwo,
LGD „Lider w EGO” zaprasza wszystkich mieszkańców, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców powiatów ełckiego, gołdapskiego i oleckiego na spotkania informacyjno-konsultacyjne w celu przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.
W załączniku plakat z informacją o miejscu oraz terminie spotkań w każdej z 11 gmin, należących do obszaru EGO.
Spotkanie w Starych Juchach: piątek, 23 września 2022 r. w godz. 10:00 - 12:00 w Bibliotece - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy, ul. Ełcka 8
Celem spotkań będzie przedstawienie głównych zagadnień dotyczących realizacji programu LEADER na naszym terenie w perspektywie finansowej 2023-2027, analizie potencjału, potrzeb rozwojowych, mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, a także celów w nowej LSR. Podczas konsultacji będzie można poznać założenia nowego okresu programowania oraz w szczegółach dowiedzieć się o możliwościach finansowania poszczególnych działań. Uczestnicy tych spotkań otrzymają także szansę wzięcia udziału w projektowaniu przyszłych zadań do realizacji i wypowiedzenia się na temat swoich oczekiwań co do ich kształtu.
Operacje w kolejnym okresie programowania będą realizowane w następujących zakresach wsparcia:
Rozwój przedsiębiorczości, w tym rozwój biogospodarki lub zielonej gospodarki (w szczególności podejmowanie i rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej, rozwijanie przedsiębiorstw społecznych);
Rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych (w szczególności gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw opiekuńczych)
Rozwój współpracy w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych;
Poprawa dostępu do usług dla lokalnych społeczności;
Przygotowanie koncepcji inteligentnej wsi;
Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej;
Kształtowanie świadomości obywatelskiej (o znaczeniu zrównoważonego rolnictwa, gospodarki rolno-spożywczej, zielonej gospodarki, biogospodarki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polskiej wsi, a także wzmacnianie programów edukacji liderów życia publicznego i społecznego);
Włączenie społeczne osób w niekorzystniej sytuacji.Zachęcamy do udziału w konsultacjach - raem decydujemy o przyszłości naszych gmin!
-
1wrz2022
PRZERWA W DOSTAWIE WODY W DNIU 02 WRZEŚNIA 2022 ROKU W MIEJSCOWOŚCIACH: SZCZECINOWO, DOBRA WOLA, ORZECHOWO, PIETRASZE, POŁOM, ZAWADY EŁCKIE, GORŁÓWKO
OGŁOSZENIE
PRZERWA W DOSTAWIE WODY
SPOWODOWANA AWARIĄ WODOCIĄGU ( MOŻLIWE CZĘŚCIOWE WYŁĄCZANIE WODY)
DNIA 02.09.2022r. (PIĄTEK)
w godzinach od 08:00 do 17:00
Dotyczy miejscowości: SZCZECINOWO, DOBRA WOLA, ORZECHOWO,PIETRASZE, POŁOM, ZAWADY EŁCKIE, GORŁÓWKO